Reklama

Bieszczady - gdzie warto jechać? 5 najlepszych atrakcji regionu

Bieszczady to doskonałe miejsce na urlop dla miłośników wycieczek górskich oraz wypoczynku na łonie natury. Są mniej wymagające niż Tatry, dlatego chętnie wybierają je rodziny z dziećmi. Co warto zobaczyć w tym regionie? Gdzie jechać? Przedstawiamy najciekawsze atrakcje Bieszczad.

Bieszczady od lat przyciągają turystów poszukujących ciszy, spokoju i kontaktu z naturą. Mimo że z każdym rokiem robi się tam coraz bardziej tłoczno, wciąż są one mniej uczęszczane niż Tatry. 

Region ten to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku - oprócz szlaków pieszych można tam znaleźć wiele widokowych tras rowerowych, popularne są również spływy kajakowe Sanem. Jezioro Solińskie natomiast stwarza doskonałe warunki do rekreacji - można tam popływać łódką lub popularnym ostatnio SUP-em.

Bieszczady - gdzie warto się wybrać? Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczady to przede wszystkim góry. Tutejszy park narodowy oferuje wiele pięknych tras o różnym stopniu trudności. Do najpopularniejszych z nich należą szlaki przez Połoninę Caryńską oraz Połoninę Wetlińską. Będąc tam, warto odwiedzić kultowe schronisko Chatka Puchatka, które niedawno przeszło gruntowny remont i spróbować jedynych w swoim rodzaju naleśników z jagodami. 

Reklama

Warto również zdobyć najwyższy szczyt Bieszczad - Tarnicę. Przy sprzyjającej pogodzie rozpościera się stamtąd niesamowity widok. 

Szlaki turystyczne w Bieszczadach należą do łatwych - nie występują tam żadne większe trudności - dzięki czemu są chętnie wybierane przez początkujących turystów oraz rodziny z dziećmi. 

Kolejka gondolowa nad Soliną - atrakcja dla całej rodziny

Jest to zupełnie nowa, uruchomiona na początku sezonu wakacyjnego atrakcja w Bieszczadach. Kolejka gondolowa kursuje nad Jeziorem Solińskim, umożliwiając turystom krajobraz okolicy. Z wagoników widać nie tylko jezioro, ale również bieszczadzkie wzgórza. Trasa ma 1500 m, a kursuje po niej 25 kabin, z których każda może pomieścić 8 osób. Ich dużą zaletą jest panoramiczny widok. 

Stacja początkowa znajduje się przy deptaku nad Soliną, natomiast końcowa na Górze Jawor. Cała podróż trwa ok. 5 minut.

Kolejka gondolowa PKL kursuje codziennie w godz. 10.00 -21.00. Bilety można kupić w kasach lub online. W tym sezonie wakacyjnym z pewnością będzie to jedna z najchętniej wybieranych atrakcji w Bieszczadach.

Wieża widokowa na Górze Jawor

Wyjeżdżając kolejką gondolową na Górę Jawor, warto zatrzymać się tam na dłużej. Znajduje się tam wieża widokowa o wysokości 55 m oraz kawiarnie. 

W lipcu 2022 r. otwarto tam również nową atrakcję dla dzieci - Park Tematyczny Tajemnicza Solina. To specjalnie zaaranżowany teren na świeżym powietrzu, na którym najmłodsi mogą poznać nieco historii i kultury regionu, a przy okazji dobrze się bawić na dużym placu zabaw.

Najlepsze atrakcje w Bieszczadach - zagroda żubrów w Mucznem

Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem to być może mniej znana, lecz zdecydowanie warta polecenia atrakcja w Bieszczadach. 

Zajmuje ona powierzchnię ponad 7 ha terenu leśnego i pozwala na obserwację żubrów w ich naturalnych warunkach. Dzięki specjalnym tarasom widokowym możliwe jest oglądanie tych niezwykłych zwierząt bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

Pokazowa Zagroda Żubrów otwarta jest przez cały rok w godzinach 9.00-19.00, a wstęp jest bezpłatny. 

Bieszczadzka Kolejka Leśna - podróż w stylu retro

Bieszczadzka Kolejka Leśna kursuje na dwóch trasach:

  • krótszej, liczącej 9 km - Majdan - Balnica
  • dłuższej, mającej 11 km - Majdan - Przysłup

Jest to kolej wąskotorowa, pozwalająca poczuć się jak minionych wiekach. Jej trasa jest bardzo malownicza i pozostawia niezapomniane wspomnienia. 

Wybierając się w podróż warto sprawdzić aktualne godziny odjazdów . Bilety można kupić na miejscu lub online.


Czytaj również:

Korona Gór Polski - rozrywka dla miłośników trekkingu. Może zdobędziesz ją tego lata?

6 szlaków pieszych w Polsce na weekend - pomysły na wycieczkę w południowej Polsce

***
Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: góry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy