Reklama

​Chcesz zwiedzić najbardziej znane polskie muzea? W listopadzie zrobisz to za darmo

Trwa najlepsza pora na zwiedzanie rezydencji królewskich - rozpoczęła się bowiem dziesiąta edycja akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich". W tym roku w akcji bierze udział osiem miejsc, które możemy odwiedzić bezpłatnie.

Akcja "Darmowy listopad" jest organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz dziesiąty. Jak pisze resort na swojej stronie internetowej, to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju.

W ramach akcji wszyscy chętni - dzieci, młodzież i dorośli - mogą skorzystać z bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych i czasowych, a także wziąć udział w specjalnych wydarzeniach - spotkaniach, wykładach, konferencjach i warsztatach. Dzieci i młodzież oraz grupy szkolne będą mogły także skorzystać z darmowych lekcji muzealnych oraz prezentacji online.

Reklama

Gliński: Chcemy, żeby ta akcja miała aspekt profrekwencyjny

- To jest bardzo ważne wydarzenie z uwagi na jego rangę promocyjną, edukacyjną, poznawczą. Chcemy, żeby polska kultura była dostępna w jak najszerszym zakresie dla każdego. Możliwość darmowego korzystania z kontaktu ze zbiorami najważniejszych polskich muzeów, rezydencji królewskich, jest rzeczą pierwszoplanową - podkreślił minister Piotr Gliński podczas konferencji prasowej.

Szef MKiDN poinformował, że w tym roku wkład resortu w akcję to "2 mln 600 tys. zł, o 1 mln zł więcej, niż przed czasem pandemicznym, kiedy to w 2019 r. 40 mln Polaków odwiedziło polskie muzea".

- Chcemy także, żeby ta akcja miała aspekt profrekwencyjny w tym sensie, że te dobra kulturowe są na wyciągnięcie ręki. Są one oczywiście - zwłaszcza czas pandemii to umożliwił - dostępne coraz szerzej w sieci. Można zwiedzać wirtualnie nasze muzea, w tym rezydencje królewskie, ale nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu - mówił Gliński.

Co można zwiedzić za darmo w listopadzie? Osiem rezydencji królewskich

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie obchodzi w tym roku 50. rocznicę odbudowy. Dla zwiedzających zaplanowano z tej okazji specjalną atrakcję. Zaprezentowany zostanie jedyny oryginalny orzeł z zaplecka królewskiego tronu - egzemplarz, który stał się wzorem do rekonstrukcji wszystkich pozostałych orłów z Sali Tronowej i który, ze względów konserwatorskich, nie jest na co dzień pokazywany publiczności.

"Poprzez historię tego orła chcemy też opowiedzieć historię odbudowy Zamku" - powiedziała dla PAP Elżbieta Ofat, zastępczyni dyrektora ds. marketingu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Przypomniała także, że Zamek Królewski jest też miejscem, w którym uchwalono Konstytucję 3 maja.

- W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia tego dokumentu, zatem zapraszamy naszych gości, którzy tu przyjdą w ramach akcji "Darmowy listopad" do Sali Senatorskiej, do podziwiania przy okazji obrazów Jana Matejki - podkreśliła. 

Zaprosiła także na zwiedzanie dwóch arcydzieł Rembrandta dostępnych w muzeum zamkowym ("Dziewczyna w ramie obrazu" oraz "Uczony przy pulpicie"), a od 10 listopada wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie".

Zamek Królewski na Wawelu

Jeśli w listopadzie będziemy w Krakowie, możemy za darmo zwiedzić z przewodnikiem ekspozycje stałe: "Wawel Odzyskany" i "Wawel Zaginiony", "Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie oraz ekspozycję czasową pt. "Wazy, serwisy, misy... Osiemnastowieczne srebra, porcelana i szkła ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu".

Zamek przygotował też bezpłatne lekcje muzealne stacjonarne i online, m.in. "Wszystkie arrasy króla Zygmunta Augusta", "Życie codzienne na zamku", "Wawel - rezydencja władców Polski", "Rycerz i kultura rycerska", "Sztuka międzywojenna na Wawelu".

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Wiele atrakcji udostępnia zwiedzającym także Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Możemy odwiedzić, m. in., Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starą Oranżerię, Galerię Rzeźby Polskiej. Dostępny będzie też Teatr Królewski - jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich czy Stajnie Kubickiego - jak też wszystkie odbywające się tam wystawy.

- Warto zobaczyć wystawę poświęconą wiktorii chocimskiej 1621 roku" - mówił dla PAP dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Zbigniew Wawer. - Tam są unikatowe eksponaty z muzeów polskich i z kolekcji prywatnych. Między innymi można zobaczyć szablę ukraińskiego hetmana Sahajdacznego oraz hetmana Lubomirskiego - zachęcał Wawer.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Piotr Górajec, zastępca Dyrektora w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, poinformował, że w tym roku Muzeum udostępnia bezpłatnie swój cały program edukacyjny na wszystkich poziomach nauczania, ale także dla zwiedzających dorosłych. "Dostępne będą wszystkie warsztaty, lekcje muzealne, spacery tematyczne" - przekazał.

"Bardzo cieszymy się z tego powodu, bo jest to w naszej ocenie okazja przede wszystkim dla szkół z mniejszych miejscowości, których na co dzień nie stać na przyjazd do Warszawy i do Wilanowa, żeby skorzystać z tej oferty i wziąć udział w takich zajęciach, do czego bardzo namawiam" - mówił Górajec.

Muzeum Zamkowe w Malborku

W listopadzie można zwiedzić także Muzeum Zamkowe w Malborku. Dla chętnych udostępnione jest zwiedzanie zamku oraz wystawy czasowej "Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich", a także liczne lekcje muzealne.

Ponadto na stronie internetowej Muzeum udostępniony będzie online film "Rozmowy historyczne" ukazujący rolę Malborka jako rezydencji królewskiej oraz wojskowości nowożytnej. Film wyemitowany zostanie w listopadzie w 3 odcinkach.

Muzeum Narodowe w Poznaniu (oddział Muzeum Sztuk Użytkowych)

W akcji po raz pierwszy bierze udział znajdujące się na Wzgórzu Przemysła, w gmachu Zamku Królewskiego w Poznaniu, Muzeum Sztuk Użytkowych oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

Zwiedzający zapoznają się z nieznaną historią Wzgórza Przemysła - legendami i faktami z dziejów stojących tu obecnie i w przeszłości budynków i ich gospodarzy oraz odwiedzą zwykle niedostępne zakamarki Zamku. Muzeum zaprasza także do udziału w wielu wydarzeniach towarzyszących.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce

Po raz pierwszy w akcji uczestniczy także Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. W ofercie muzeum znalazł się m.in. bezpłatny wstęp na wystawę stałą "Solniczki - małe arcydzieła sztuki". "Solniczki pochodzą z różnych kontynentów i krajów, prezentując style od gotyku przez barok, klasycyzm, secesję po art deco. Obiekty pochodzą z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany, obejmują przykłady sztuki złotniczej, ceramiki, szkła oraz innych materiałów takich jak kości, kamienie, masa perłowa" - napisano w informacji prasowej.

W podróż do pradziejów Wieliczki i okolic zabiera wystawa archeologiczna, a Sala Gotycka, najładniejsza z zamkowych komnat, zwraca uwagę na architekturę wnętrza oraz dawnych zarządców przedsiębiorstwa prezentowanych na portretach.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza do zwiedzania za darmo wystaw stałych: m. in. "Sandomierskie dziedzictwo" - wystawa prezentująca zabytki związane z historią miasta czy "Dawna wieś sandomierska" - wystawa etnograficzna prezentuje wybrane aspekty kultury ludowej, "Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych" - jedyne miejsce w Polsce i na świecie, w którym gromadzi się krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych.

Dla zwiedzających dostępne są również bezpłatnie wystawy czasowe: "Droga do wolności - Sandomierz 80-89", "Początki muzealnictwa i archeologii w Ziemi Sandomierskiej" oraz "100 lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 1921-2021".


Przeczytaj też:

Zamek Devin. Tu można przyjechać jesienią

Skarb Talleyrandów. W Polsce ukryte są niezwykłe kosztowności?

Blok-gigant w Sankt-Petersburgu. Jak się żyje w największym budynku mieszkalnym?

* * *

Zobacz więcej:

PAP/Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Malbork | Poznań | Warszawa | Wawel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy