Magiczny klimat, wyjątkowa historia. Perła Żeliszowa - skarb ukryty na Dolnym Śląsku
Dolny Śląsk słynie z miejsc, które mają niepowtarzalny klimat. Na niektóre możemy natrafić przypadkowo. W jednej ze wsi w powiecie bolesławieckim jeszcze do niedawna stał niszczejący były kościół ewangelicki. Dziś, jak informuje Fundacja Twoje Dziedzictwo, wstaje z ruiny jako wielofunkcyjna arena kulturalna – Perła Żeliszowa.
- Żeliszów. Wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim. To właśnie tutaj znajduje się miejsce, które pokochali muzycy, filmowcy, fotografowie. Miejsce, które staje się tłem dla różnych artystycznych wizji. A wszystko ze względu na niepowtarzalny klimat - Perła Żeliszowa.
- Stojąc przed budynkiem, nawet nie zdajemy sobie sprawy, co znajduje się za zamkniętymi drzwiami...
Perła Żeliszowa - do 1945 r. kościół ewangelicki
Kościół powstał w latach 1796 -1797 na planie elipsy o rozmiarach około 20 × 30 m. Został wzniesiony według projektu przypisywanego architektowi Carlowi Gotthardowi Langhansowi, który jest twórcą m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Niektórzy historycy sztuki przypisują go jednak budowniczemu Grundmannowi.
Kościół był użytkowany do 1945 roku. W kolejnych latach, jak możemy przeczytać w różnych źródłach historycznych - urządzono w nim owczarnię, magazyn, a później niszczał, popadając w ruinę. Stał się dla wielu osób "źródłem materiałów budowlanych". Wyniesiono z niego m.in. ławki, żyrandole. Zniszczony został ołtarz. Zabierano wszystko to, co można było wyrwać, sprzedać, przerobić... W pewnym momencie zawaliła się część więźby dachowej. Obiekt stracił ochronę przed śniegiem czy deszczem. Niszczał...
- Zerwano deskowanie z podłóg na emporach, z pięter wieży, większość piaskowca z posadzki parteru również została rozkradziona. Okna zostały wybite, płaskorzeźby z piaskowca zniszczone, jeden z portali za ołtarzem został w całości wyniesiony - informuje fundacja.
W wyniku szabrowniczej działalności części z nowo przybyłych mieszkańców Żeliszowa, Perła utracił ołtarz, ławy, ambonę, żyrandole, dywany, dzwony, organy zostały zdewastowane
Aby zabezpieczyć budynek, zdecydowano się zamurować okna i drzwi...
Wnętrze było niegdyś bogato zdobione. Jest jednoprzestrzenne, otoczone drewnianymi emporami. Posadzce na planie elipsy odpowiada pozbawiona ozdób kopuła wsparta na konstrukcji empor w postaci okrągłych, drewnianych kolumn, wykonanych w większości z drewna sosnowego. Dwie kondygnacje galerii dostępne przez jednobiegowe schody wyposażone były w pełne drewniane balustrady. Obecnie schody odrestaurowane z pominięciem balustrad
Zobacz również: "Polska wieża Eiffla".Najwyższa na świecie drewniana konstrukcja z niezwykłą historią
Perła pod opieką fundacji
Niszczejącym zabytkiem zainteresowała się warszawska fundacja "Twoje Dziedzictwo". Pod koniec 2012 roku podpisała z gminą list intencyjny o współpracy na rzecz Perły Żeliszowa. W efekcie realizacji jego postanowień 17 lipca 2013 Fundacja przejęła od gminy Perłę wraz z przyległym cmentarzem i rozpoczęła walkę o uratowanie niszczejącego zabytku. Główne prace remontowe przy Perle trwały w latach 2014 - 2019 przy udziale środków MKDNiS, Urzędu Marszałkowskiego i darczyńców. Do dziś wykonywane są prace pomagające zachować lub przywrócić kolejne elementy jej przestrzeni.
Miałam to szczęście i zwiedziłam obiekt...cudowne miejsce
Czy Perła Żeliszowa jest dostępna dla turystów?
Jeśli chcecie zobaczy na żywo, jak wygląda Perła Żeliszowa, najpierw skontaktujcie się z fundacją poprzez oficjalną stronę internetową czy konto na Facebooku. Obiekt jest dostępny dla turystów podczas organizowanych w nim wydarzeń oraz indywidualnie po wcześniejszym umówieniu się na termin.
Sprawdź także: Najdłuższy most wiszący na świecie. "Znajdziesz się 95 metrów nad głęboką górską doliną"