Malbork. Co warto zwiedzić?
Przenieś się w czasy Krzyżaków. Zobacz największą fortecę średniowiecza i odkryj jej tajemnice.
Wybudowana w XIII w. przez Krzyżaków twierdza w Malborku do dziś stanowi największą atrakcję turystyczną tego miasta. Nic dziwnego: kiedy zamek stał się siedzibą wielkich mistrzów krzyżackich, rozbudowano go na tyle, by zyskał miano jednej z najsilniejszych fortyfikacji średniowiecza.
Cały kompleks obejmuje trzy części (Zamek Wysoki, Średni i Niski), w obrębie których znajdują się m.in. kościół Najświętszej Maryi Panny z kaplicą grobową św. Anny, Pałac Wielkich Mistrzów, kaplice, wieże (Klesza, Wróbla i Kurza Noga) oraz Refektarze (Letni i Zimowy).
Jednak twierdza to nie tylko cud średniowiecznej architektury i świadek wieków. Krzyżacka forteca skrywa wiele tajemnic i wiąże się z nią niejedna legenda. Na Zamku Wysokim w skrzydle zachodnim znajdował się najważniejszy, pilnie strzeżony skarbiec.
Można było do niego wejść, używając aż trzech kluczy. Po jednym z nich mieli wielki mistrz, wielki komtur i wielki skarbnik. I tylko wspólnie mogli otworzyć drzwi do komnaty, w której trzymano precjoza i złoto. Ponoć pieniędzy było tam aż tyle, że nie mieściły się już w skrzyniach, ustawionych w skarbcu, lecz były usypane wprost na posadzce…
Dowiedzieli się o tym piekarze, którzy pracowali w piekarni tuż pod skarbcem. Chcąc się przekonać, czy to prawda, zrobili dziurę w sklepieniu. Na ich głowy spadł złoty deszcz monet. Sprytni rzemieślnicy zebrali złoto i czym prędzej opuścili zamek.
Malborską twierdzę najlepiej odwiedź latem, kiedy organizuje się tam bitewną inscenizacją, odtwarzającą oblężenie twierdzy przez króla Władysława Jagiełłę.
Jeśli lubisz dreszczyk emocji, spodoba ci się nocne zwiedzanie twierdzy w towarzystwie przewodnika w stroju krzyżackim, które obejmuje dziedzińce, tarasy, krużganki oraz wnętrza kompleksu.
Jednak nie samym Zamkiem Krzyżackim Malbork żyje. Do innych ciekawych zabytków miasta należą ratusz z XIV w. oraz Stare Miasto z fragmentami średniowiecznych umocnień (Bramą Garncarską i Mariacką). Zobacz też kościoły: gotycki pod wezwaniem św. Jana oraz dawny kościół św. Jerzego, dziś pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
A gdy zwiedzisz już wszystkie miejsca poświęcone walecznej historii Malborka, odpręż się przy kolorowej fontannie, która codziennie o godz. 12.05 „tańczy” w rytm muzyki na Placu Miejskim, zbudowanym w kształcie tarczy rycerskiej i miecza. Jeśli chcesz sprawić frajdę najmłodszym, wybierz się również do Dinoparku.
W tym parku rozrywki, ścieżka dydaktyczna prowadzi przez poszczególne okresy ziemi pośród ruchomych dinozaurów. Modele wydające dźwięki, poruszające głowami i ogonami, a nawet imitujące oddychanie z pewnością okażą się wyjątkową atrakcją nie tylko dla dzieci.
Anna Kryńska
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***