Reklama

Nazywają ją "drugą Chorwacją". Kusi rajskimi plażami i niskimi cenami

Zbliżające się wielkimi krokami wakacje 2022, zmuszają turystów do poszukiwania już teraz miejsca idealnego do odpoczynku. Wygląda na to, że Albania, tak zwana "druga Chorwacja", może spełnić wiele z wymogów poszukiwaczy przygód, imprez, ale też tych, którzy szukają relaksu i niedrogiego wypoczynku. Co warto więc zobaczyć w Albanii i jak najlepiej spędzić tam czas?

Albania kraj południowo-wschodniej Europy, który położony jest na bajecznie pięknych Bałkanach. Od zachodu Albania ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a od południowego zachodu do Morza Jońskiego. Bliskość mórz, góry i doskonały klimat sprawiają, że Albania to świetny wybór, jeżeli chodzi o kierunek na wakacje. Wiedzą o tym zarówno miłośnicy spokojnego wypoczynku na plaży, rodziny z dziećmi, ale także ci, którzy szukają mocniejszych wrażeń jak i imprez do białego rana. Jednym zdaniem - w Albanii każdy znajdzie coś dla siebie. 

Co więc warto zwiedzić, kiedy już zdecydujemy się odwiedzić ten bałkański raj?

Co warto zobaczyć w Albanii? Zacznij od tajemniczej Tirany!

Albania zachwyca mnogością atrakcji na każdym kroku. Zwiedzanie warto zacząć od stolicy Albanii, czyli Tirany. Niegdyś miasto to niewiele znaczyło w świecie, dziś zachwyca swoją mieszanką kulturową i barwnością. Barwność zawdzięcza odmalowaniu budynków na zlecenie obecnych władz, które pragną pozbyć się pokomunistycznej szarości z miasta. To właśnie kolorowe budynki są wizytówką miasta i mogą stać się pierwszym punktem poznawania tego miasta. 

Reklama

Zagłębiając się w historię miasta, widzimy pozostałości po przygotowaniach do... wojny. Kolejne, bardzo charakterystyczne dla Tirany konstrukcje to bunkry. Budował je Hodża, w obawie przed wielką wojną. W całym mieście jest ich sporo, a najważniejszym z bunkrów jest usytuowany na obrzeżach miasta Bunk'ART.  

Budowa tego miejsca rozpoczęła się w 1972 roku, trzy lata później zakończono jego wykończenie, a po kilku kolejnych latach w bunkrze znalazł się prąd i został wyposażony we własny system wentylacji. Choć pierwotnie bunkier miał służyć w wiadomym celu, do obrony przed bombardowaniami, tak teraz znajduje się tam niezwykle ciekawe miejsce - to tam odbywają się wszelkie artystyczne wydarzenia, wystawy. 

Zobacz również: Wakacje all inclusive. Co to właściwie oznacza?

Jeżeli zapragniemy poznać jeszcze lepiej historię Tirany, to warto zwrócić uwagę na zabytki tego miasta. W centrum, przy słynnym placu, Placu Skanderbega, znajduje się najstarszy budynek Tirany, czyli meczet Etham Beja. 

Jego budowa trwała 34 lata i mnogość zdobień w środku budowli dosłownie zachwyca. Jego wnętrze zdobią bogate freski i sztukaterie. W 1948 roku meczet został wpisany na listę religijnych zabytków kulturowych Albanii i jest zabytkiem I kategorii. 

Gdzie pojechać w Albanii? Piaszczyste plaże, turkusowe źródła, czy może antyczne ruiny?

Nie samą stolicą człowiek żyje, więc jeżeli zdecydujemy się na dłuższe zwiedzanie Albanii, to warto wybrać się w kilka miejsc jak źródło Bue Eye. To chyba najsłynniejsze źródło Albanii, które jest początkiem rzeki Bystrica. 

Nie spływa ono jednak z gór, lecz wypływa właśnie spod ziemi.  Swoją popularność zawdzięcza niezwykle pięknej turkusowej barwie. Krystaliczna woda, piękne okoliczności natury, to wycieczka na cały dzień dla tych, którzy kochają przebywać wśród natury. Inną polecaną albańską atrakcją jest Butrint, czyli ruiny starożytnego miasta, którego teren został objęty ochroną, dzięki położeniu na terenie Parku Kombëtar i Butrintit. 

Te antyczne ruiny doczekały się wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Latem warto się tam wybrać wcześnie rano, by zwiedzać bez towarzystwa tłumów i przy nieco niższej temperaturze. 

Oczywiście czym byłaby Albania bez plaż i morza? Kiedy zmęczymy się zwiedzaniem, możemy po prostu skorzystać z naturalnych dobroci tego kraju i po prostu wypocząć na jednej z wielu plaż, które oferuje nam Albania. 

Te najpiękniejsze znajdują się w Ksamil i Sarandzie oraz ich okolicach. Ksamil jest niezwykle często wybieraną miejscowością przez turystów właśnie ze względu na swoją plażę - jasny piasek i turkusowe morze, czego chcieć więcej?

Sprawdź: Co zamiast Chorwacji? Trzy alternatywne kierunki na wakacje

Jak dojechać do Albanii? Najlepsza pora na odwiedzenie tego kraju

Do Albanii możemy dostać się samochodem lub autobusem. Z Polski samochodem możemy wybrać trasę przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię, Grecję i finalnie skończyć w  Albanii. 

Jeżeli zdecydujemy się na taki rodzaj podróży, to pamiętajmy o kupieniu winiet na przejazd autostradami na Czechy, Słowację i Węgry. Winiety najlepiej wykupić w oddziałach PZMot (Polski Związek Motorowy). 

Jeżeli wolimy podróż samolotem, wówczas wybieramy lot do Tirany. Do stolicy Albanii dostaniemy się samolotem z... polskiej stolicy, z Warszawy. Jeżeli zastanawiamy się, czy aby wjechać do Albanii, potrzebny jest paszport, to nie. Zgodnie z informacjami podanymi przez nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, już od 2009 roku obywatele Polski mogą wjechać na teren Albanii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. 

Zobacz też: Albania - najbardziej bałkański z krajów? Ciekawostki i atrakcje

Pamiętajmy jednak o tym, że oba dokumenty muszą być ważne przez co najmniej trzy miesiące, od daty wyjazdu z Albanii. Pozostaje tylko pytanie kiedy najlepiej jechać do Albanii? 

Okazuje się, że to wcale nie lipiec i sierpień są najlepszymi miesiącami na odwiedzenie tego kraju, a miesiące od kwietnia do października. W tym czasie jest bardzo ciepło, a jednocześnie rzadko pada wówczas tam deszcz. 

Przy takich warunkach pogodowych, jakie panują w Albanii w tym okresie, zarówno odpoczniemy na plaży, wykąpiemy się w morzu, ale też będziemy mogli pozwiedzać, nie martwiąc się upałem.

Jaka waluta jest w Albanii? Przygotuj się na wymianę pieniędzy

Walutą obowiązującą w Albanii jest Lek Albański. Jednak nie ma żadnego problemu jeżeli nie przyjedziemy do Albanii z tą walutą. 

Wystarczy, że będziemy mieć ze sobą Euro lub Dolary Amerykańskie. 

W większych miastach istnieje możliwość płacenia w euro lub dolarach amerykańskich w sklepach, w restauracjach czy hotelach. Możemy również wówczas Euro lub Dolary Amerykańskie wymienić na Lek Albański w tamtejszych kantorach. 

Zobacz też:  Plaże w Albanii 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Albania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy