Wakacje all inclusive. Co to właściwie oznacza?
Wakacje all inclusive kuszą nas swoją ofertą na plakatach wielu biur turystycznych. Zanim natomiast podejmiemy decyzję o zakupie, warto upewnić się, co tego typu wakacje oferują w swoim pakiecie. Sprawdźmy typy wakacji all inclusive oraz inne rodzaje wyżywienia na wyjeździe!
Wakacje all inclusive są jednym z najpopularniejszych modeli wczasów, wybieranych przez Polaków. Nie zawsze natomiast wiemy, jakie inne alternatywy możemy wybrać na swój idealny wyjazd. Modeli wyżywienia klienta w hotelu jest kilka. Zanim jednak dowiemy się, co oznaczają skróty AI, UAI czy FB sprawdźmy, co właściwie kryje się pod pojęciem "all inclusive".
Spis treści:
Co zawierają wakacje all inclusive?
Określenie all inclusive, w skrócie AI oznacza "wszystko w cenie". Możemy się już domyślić, że otrzymujemy w tym momencie pełne wyżywienie w ramach opłaty za wycieczkę. Tylko co dokładnie oznacza "wszystko" lub "pełne wyżywienie"? Śniadanie, obiad oraz kolacja to nie wszystko, co serwuje nam tego typu wakacyjna oferta. All inclusive daje nam również możliwość skorzystania z przekąsek między posiłkami.
Co natomiast w kwestii napojów? Zwykle dostępne są w wyznaczonych barach o konkretnych godzinach. Część barów posiada również specjalne promocje dla klientów all inclusive. Oprócz tego niektóre biura podróży w ramach wakacji all inclusive oferują dodatkowe udogodnienia. Wśród nich znaleźć można zabiegi w SPA, opiekunkę do dziecka w dobrej cenie czy wypożyczenie leżaków.
Wakacje all inclusive. Jakie są typy AI?
Jak już wspomniałyśmy wcześniej, all inclusive oznacza pełne wyżywienie. Mimo wszystko oferty zawierające w sobie AI dzielą się na kilka rodzajów. Są to niewielkie zmiany, lecz mogą dużo zmienić w całym naszym pobycie. Wśród wszystkich rodzajów wakacji all inclusive możemy wymienić 4 najpopularniejsze typy tego typu wczasów. Wśród nich znajdziemy:
- All inclusive klasyczne - trzy posiłki dziennie, przekąski i napoje. Wszystko dostępne w wyznaczonych miejscach o konkretnych godzinach.
- All inclusive soft lub light - klasyczna wersja AI, tylko bez alkoholu. Dostępne są one tylko w konkretnej ilości do posiłków.
- All inclusive plus - całodobowy dostęp do posiłków, przekąsek i napojów. Wśród napojów możliwe jest, że znajdą się również napoje alkoholowe.
- All inclusive ultra (UAI) - oferuje wszystko z all inclusive wraz z importowanym alkoholem. Dodatkowo możemy spożyć kolację w restauracji, czy skorzystać z usługi room service.
Co oprócz all inclusive? Inne rodzaje wyżywienia
Wyżywienie w hotelach nie musi być wyłącznie w ofercie wakacji all inclusive. Istnieją również opcje częściowego wyżywienia, lecz nie w takiej ilości co przy AI. Spośród innych ofert poza all inclusive wymienić możemy:
- BB (bed and breakfast) - nocleg uwzględnia wyżywienie w postaci śniadania.
- HB (half board) - nocleg uwzględnia wyżywienie w postaci śniadania i obiadokolacji. Napoje serwowane są wyłącznie przy śniadaniu.
- FB (full board) - śniadanie, obiad i kolacja w cenie. Istnieje szansa na napój przy każdym posiłku.
- OV (overnight) - oferta noclegu bez żadnego wyżywienia. Pojawia się tutaj, gdyż skrót może pojawić się wielokrotnie przy wyborze oferty hotelowej.
Dlaczego w Polsce nie ma all inclusive?
Wyszukując wakacji all inclusive, wszystkie oferty są wyłącznie poza granicami naszego kraju. Czy to oznacza, że w Polsce nie posiadamy oferty all inclusive? Czy naprawdę zmuszeni jesteśmy wyjeżdżać za granicę, by poczuć komfort oraz pełen pakiet ofertowy wybranych hoteli? Okazuje się, że powoli zaczyna się to zmieniać. Zaczynają pojawiać się oferty w Polsce.
Już w marcu ukazała się informacja o współpracy PLL LOT z firmą Nekera. Ma ona dotyczyć ofert all inclusive w Polsce. W katalogu znajdą się loty samolotem po kraju wraz z noclegiem i wyżywieniem w polskich hotelach. Jest ofertą, która w bardzo szybkim czasie może zyskać na popularności. W szczególności teraz, gdy ceny wyjazdów drastycznie wzrosły.
Wakacje all inclusive. Na co uważać?
Wydawać by się mogło, że oferta all inclusive daje nam wszystkie najważniejsze rzeczy w cenie. Z takim podejściem możemy się niemiło zaskoczyć. Powinnyśmy przed podjęciem decyzji o tego typu wczasach dokładnie zapoznać się z ofertą. Może się okazać, że część rzeczy dostępna w barach będzie dostępna za opłatą. Należy również zwrócić uwagę na cennik hotelowych usług dodatkowych.
Kiedy kupować all inclusive?
Wszystko zależy od tego, na czym najbardziej nam zależy. Jeśli chcemy skorzystać z all inclusive w promocyjnych ofertach, najlepiej będzie zaplanować wyjazd na wczesną jesień. Po sezonie opłaty są niższe i można wciąż znaleźć dobre miejsce na wypoczynek niewielkim kosztem. Zmiana terminu niekoniecznie wiązać się będzie z gorszą pogodą. Południe Europy jeszcze w okolicach września oraz października może szczycić się piękną, ciepłą pogodą.
Dobrze jest zapoznawać się z cenami ofert all inclusive w okolicach dwóch miesięcy przed planowanym wyjazdem. Pozwala to zapoznać się z obleganymi w danym sezonie miejscami na wypoczynek. Sam zakup wakacji all inclusive możemy odłożyć w czasie najpóźniej na dwa tygodnie przed faktycznym wyjazdem.
Gdzie szukać ofert all inclusive?
Znalezienie oferty all inclusive nie jest skomplikowane. Biura podróży nie są jedynym miejscami oferującymi wyjazdy z wyżywieniem. Szczególnie, że część tanich wycieczek nie uwzględnia kosztów dojazdu. Dlatego też lepszą opcją może być wyszukiwanie samemu idealnego celu podróży. Pomogą nam w tym wyszukiwarki wakacji. Cięższą, lecz tańszą alternatywną będzie znalezienie hotelu, transportu i atrakcji na własną rękę.
***
Czytaj także: