"Pocałunek śmierci" na bilecie lotniczym. Jeszcze przed kontrolą rozpoznasz co cię czeka
Przyglądałeś się kiedyś uważnie swoim biletom na samolot? Okazuje się, że można z nich dowiedzieć się o wiele więcej niż tylko numer lotu i miejsca na pokładzie. Jeśli w dolnym rogu zauważymy kod SSSS to znak, że podczas podróży nie obędzie się bez stresu.

Co oznacza kod SSSS na bilecie lotniczym?
Latanie to jeden z najwygodniejszych i z pewnością najszybszych środków transportu. Jednak dla wielu, choć przechodzili przez odprawy i kontrole lotniskowe, jest to niezmienne stresujące doświadczenie, potęgowane dodatkowo przez dokładniejsze kontrole.
Jak się okazuje, dokładne przyjrzenie się naszej karcie pokładowej może uprzedzić nas, że zostaliśmy do takiej kontroli wytypowani, a przynajmniej w przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych. W dolnym rogu naszego biletu możemy niekiedy zauważyć kod SSSS, który jest skrótem od angielskich słów: Secondary Security Screening Selection i oznacza, że zostaliśmy wytypowani do dodatkowej kontroli bezpieczeństwa.
Lotniczy "pocałunek śmierci"
Dodatkowa kontrola bezpieczeństwa może potrwać od kilku minut nawet do pół godziny. Choć zdarzają się sytuacje, gdzie kontrola trwa o wiele dłużej. W sieci można przeczytać opisy wspomnienia podróżnych, którzy spóźnili się przez to na swój lot. Dodatkowy stres i perturbacje, jakie wiążą się z kodem SSSS, sprawiły, że pasażerowie samolotów zaczęli określać go mianem pocałunku śmierci.
Na czym polega dodatkowa kontrola bezpieczeństwa?
Podczas tego typu działań zostaniesz dokładnie przeszukany zarówno ty, jak i twój bagaż podręczny. Kontrolerzy mogą cię przesłuchiwać, sprawdzać twoje urządzenia elektroniczne oraz pobrać próbki z rąk, a niekiedy także stóp.
Zobacz również: Ekspertka zdradza podróżniczy trik. Zamknij but w sejfie
Kto może spodziewać się dodatkowej kontroli?
Kryteria, jakimi kierują się służby, typując daną osobę do dodatkowej kontroli, nie są znane, dlatego też nie da się przewidzieć kto i kiedy zostanie jej poddany. Jeśli system internetowy nie pozwoli nam wykonać odprawy online, może to być dla nas wskazówką, że czeka nas taka dodatkowa kontrola. Poddawane są niej także osoby, które "łamią wzór", czyli np. dokonują rezerwacji w ostatniej chwili bądź wyjątkowo często latają na określonej trasie.
Kod SSSS po raz pierwszy zastosowały służby amerykańskie po atakach 11 września. Linie lotnicze udostępniają im listę pasażerów, z której typowany są osoby do powtórnej kontroli. Obowiązuje on nie tylko dla lotów zagranicznych, ale również na terenie USA.