Świątynie ukryte w jaskiniach. Potęga natury i ciche modlitwy
Jaskinie od zawsze ciekawiły ludzkość, która mimo obaw, wchodziła do ciasnych szczelin, by odkrywać, co mieści się w środku tajemniczych grot. To, co czasem ukazywało się pragnącym przygód ludziom, powalało na kolana. Niektóre z tych miejsc stały się miejscem kultu religijnego i trudno uwierzyć w to, że jaskinie mieszczą w swoich wnętrzach całe świątynie.
Jaskinie, które zachwyciły świat
Zobacz również:
- Żyj wolniej. Portugalia dla tych, którzy chcą więcej, niż tylko "odhaczać" punkty z przewodnika
- Narty w Val di Fiemme. W poszukiwaniu zimowego dolce vita
- Jest takie miejsce w Europie, gdzie na ulicach nie straszą reklamy. Księżycowa wyspa Lanzarote
- Długi weekend w Pradze? Nie wszędzie musisz iść. Oto twoja Czech-lista
Dlatego tak fascynujące od zawsze były jaskinie, które w labiryncie swoich tuneli potrafiły skrywać niesamowite skarby - wyjątkowe formacje skalne, podziemne rzeki, surowce i minerały warte miliony.
Nic więc w tym dziwnego, że wielu śmiałków narażało swoje zdrowie i życie, by wchodzić w głąb jaskiń i odkrywać podziemny świat.
Gdyby nie to, ludzkość nie poznałaby niezwykłych miejsc, w których powstały już stworzone ludzką ręką miejsca kultu religijnego.
Jaskinia Batu - monumentalna grota, posąg i 272 schody
Jedną z najbardziej znanych i największych jaskiń, w której stanęła świątynia jest jaskinia Batu w Malezji. Jest to raczej zespół jaskiń, które zostały odkryte w XIX w. i oczarowały indyjskiego kupca Thamboosamy Pillai'a.
Gdy ujrzał to miejsce postanowił, że w środku jaskini stanie religijna budowla, bo wejście do jaskini przywiodło mu na myśl kształt włóczni, którą według wierzeń hinudizmu dzierży w swojej dłoni bóg wojny Murugan.
Miejsce to robi niezwykłe wrażenie - jak szacują naukowcy, jaskinia ta liczy 400 milionów lat i stworzona została z wapiennej skały. Otwór w skałach znajduje się na obrzeżach stolicy Malezji - Kuala Lumpur, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym.
Do głównej jaskini, przed którą stoi największy dotąd znany posąg Murugana, mierzący 42,7 metrów. Powstał on stosunkowo niedawno, bo w 2017 roku. Do jego wykonania zużyto 1550 metrów sześciennych betonu i pokryto go 300 litrami złotej farby.
To właśnie ten posąg stoi u stóp 272 tęczowych schodów, które prowadzą do głównej jaskini. Nie zawsze schody te były tak kolorowe. Przemalowano jest w 2018 roku, a wcześniej stanowiły spójny obraz ze skałą, gdyż były szare.
Po ich pokonaniu turystę czeka wyjątkowy widok. Monumentalność jaskini przytłacza, a to dopiero początek, zwiedzających czekają kolejne schody i kolejne "pomieszczenia". W ich środku znajdziemy sakralne budowle ku czci boga wojny.
W tym samym kompleksie jaskiń Batu znajdują się także mniejsze jaskinie - Ramayana Cave oraz Dark Cave. Kilka kroków od głównej, katerdalnej jaskini znajdują się właśnie one. Przed wejściem do Ramayana Cave stoi kolejny posąd, tym razem to 15-metrowy posąg Hanumana, króla małp.
W samej zaś jaskini znajdziemy posągi i całe sceny eposu Ramajana. Jest ona niezwykle kolorowa i oświetlona neonami.
Jaskinie Maijishan - trudno dostępne świątynie wydrążone w skale
Niewiarygodne jaskinie Maijishan znajdują się w Chinach, w prowincji Gansu. To trudnodostępne, bo ukryte w górach Qin Ling 194 buddyjskie świątynie skalne.
Świątynie te wykute zostały w skałach w latach 384-471 przez mnichów. W grotach znajdziemy płaskorzeźby i posągi, które przetrwały setki lat dzięki temu, że teren jest niezwykle trudno dostępny. Za to środkową część kompleksu zniszczyło trzęsienie ziemi w 734 roku.
Piękne rzeźby wykonane są z piaskowca i wiąże się z nimi tajemnica. Nie wiadomo, gdzie zostały wykonane i przede wszystkim - jak zostały przetransportowane do grot.
Wśród dzieł znajdują się bogato zdobione posągi Buddy, które mierzą aż 16 metrów. By obejrzeć te niezwykłe dzieła, trzeba wspiąć się po schodach, przymocowanych do skał.
Z pewnością nie jest to rozrywka dla osób mających problem z ekspozycją i lękiem wysokości.
Rock Temple w Dambulla, czyli Złota Świątynia
To kolejna buddyjska świątynia znajdująca się tym razem na Sri Lance w miejscowości Dambulla. Powstawała ona od I wieku p.n.e. i prace nad nią trwały aż do XVIII wieku.
Nic w tym dziwnego, że okres ich ozdabiania trwał tak długo, bo kompleks pięciu jaskiń ma wiele do zaoferowania turystom.
Każda z jaskiń poświęcona jest innej tematyce: w Dewadżara Wihara znajdziemy rzeźbę odpoczywającego Boga i niezwykłe naścienne malowidła, w Maharadża Wihara - to największa jaskinia z całego kompleksu.
W niej zaś są bardzo szczegółówe, bogate malowidła naścienne, które przedstawiają sceny z życia Buddy i historię wyspy.
Maha Alut Wihara jest najmłodszą jaskinią wraz z Paschima Viharaya. W grupie jaskin znalazła się także grota poświęcona królowej Somawathi.
***
Zobacz również: Czy są w Polsce miejsca, w których straszy? Całkiem sporo!