To jedna z trzech takich jaskiń na świecie. Znaleziono w niej skarby
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Cueva del Tesoro, zwana Jaskinią Skarbów, jest jedną z trzech znanych jaskiń morskich na świecie. Pozostałe dwie znajdują się w Azji i Ameryce Środkowej. Cueva del Tesoro to hiszpański skarb, który wciąż odsłania przed archeologami nowe sekrety. Najnowszego odkrycia badacze dokonali niedawno, choć sama jaskinia znana jest od lat.
Spis treści:
Jedna z trzech takich jaskiń na całym świecie. Sama w sobie jest skarbem
Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) ogłosił odkrycie starożytnych pozostałości przedhiszpańskich ludów, które zostały ukryte w jaskini w Cadereyta w Querétaro. Są to różne przedmioty, których wiek szacuje się na około 1900 lat. Jedna z trzech jaskiń morskich na świecie skrywa w sobie wielkie skarby.
Zobacz również:
Historia, archeologia i legenda łączą się w Cueva del Tesoro, znanej również jako Cueva del Higuerón.
W jego galeriach odnaleziono pozostałości paleolitu i epoki brązu, a także próbki sztuki jaskiniowej, a prace tam prowadzone są od dawna. Najnowsze odkrycia jednak zaparły archeologom dech.
Nowe odkrycia wciąż zaskakują
W jaskini odnaleziono broń myśliwską, które według wyników badań radiowęglowych pochodzą z okresu od 7 do 132 r. n.e. Oznacza to, że przetrwały około dwóch tysiącleci.
Znaleziono narzędzia myśliwskie: atlatl (długość 51,5 cm), dwie fragmentaryczne strzałki (66 i 79 cm) oraz parę zmodyfikowanych kłód (135 i 172 cm).
Dobry stan zachowania pozostałości jest wynikiem suchego klimatu panującego w Cueva del Tesoro. Jednak powód pozostawienia narzędzi, broni w ukrytym miejscu, pozostaje tajemnicą, która zostanie możliwie szybko wyjaśniona w przyszłych badaniach.
W tej chwili przedmioty znajdują się w Centrum INAH Querétaro. To odkrycie jest kolejnym z serii niezwykle ważnych archeologicznych dokonań w tej jaskini.
W 2023 r. zidentyfikowano kilkanaście stanowisk ze scenami polowań w Cueva del Tesoro. To właśnie dzięki naściennym malowidłom wiadomo, że prehistoryczna ludność zamieszkująca te tereny zajmowała się w tak zaawansowanym stopniu łowiectwem i myślistwem.
Pierwsze narzędzia myśliwskie odnalazła Cynthia Irwin-Williams pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku podczas wykopalisk Cueva El Tecolote w Tequisquiapan.
Następnie w 1989 roku, specjaliści INAH znaleźli podobne przedmioty w Mesa de León, miejscu położonym w pobliżu Cueva del Tesoro, gdzie w 2023 r. odnaleziono atlatl i kilka innych przedmiotów.
Przed tymi odkryciami wiedzę o prehistorycznych mieszkańcach zajmujących się łowiectwem i zbieractwem opierano na informacjach z XVI wieku, co doprowadziło do wyobrażenia sobie pierwszych osadników jako barbarzyńców. Dzięki coraz nowszym odkryciom wiedza na ich temat jest aktualizowana i zmienia się diametralnie.
Jacy ludzie zamieszkiwali te obszary?
Dzięki malowidłom ściennym oraz odkrywanym narzędziom zmienia się w świadomości archeologów obraz prehistorycznej ludności. Społeczność ta najpewniej zmieniła tryb życia na osiadły, co w tamtych czasach nie było jeszcze oczywistością i częstą praktyką.
Archeolog Carlos Viramontes uważa, że najnowszych odkryć instrumentów nie należy postrzegać odrębnie, ale jako wkład w całość historii Querétaro i Guanajuato, dokąd to mężczyźni i kobiety zajmowali się polowaniem i zbieractwem przemieszczali się w poszukiwaniu pożywienia. Świadectwem tego jest ponad 260 miejsc sztuki naskalnej, jeden z najbardziej fascynujących przejawów tych społeczeństw.
Badacze Carlos Viramontes, Jesús Medina i Claudia Jiménez zarejestrowali w 2023 r. prawie tuzin nowych miejsc na terytorium Querétaro, w których znajdują się sceny polowań.
To właśnie malowidła i narzędzia znalezione przez archeologów, rzucają nowe światło na historię ludów prehistorycznych zamieszkujących Hiszpanię.