Wyjątkowe odkrycie w Pompejach. To już kolejne, które zadziwia naukowców
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Podczas badań prowadzonych w latach 2023-2024 w Pompejach, które koncentrowały się na odcinku obecnej drogi do Civita Giuliana, odkryto nowy cud Pompejów. To budynek, w którym prawdopodobnie mieściła się niewielka świątynia poświęcona Herkulesowi. Tam znalazły się ściany z freskami przedstawiającymi trudy mitologicznej postaci.
Pompeje wciąż odsłaniają skarby minionych dni
Pompeje wciąż odkrywają nowe tajemnice przed naukowcami i archeologami. Nowy zakres badań, które wystartowały w 2023 roku i trwają nadal, pozwolił badaczom odszukać nowe nieznane dotąd skarby tego miejsca.
Zobacz również:
- Żyj wolniej. Portugalia dla tych, którzy chcą więcej, niż tylko "odhaczać" punkty z przewodnika
- Narty w Val di Fiemme. W poszukiwaniu zimowego dolce vita
- Jest takie miejsce w Europie, gdzie na ulicach nie straszą reklamy. Księżycowa wyspa Lanzarote
- Długi weekend w Pradze? Nie wszędzie musisz iść. Oto twoja Czech-lista
Począwszy od 2017 r., a następnie w 2019 r., dzięki protokołowi ustaleń podpisanemu z prokuraturą w Torre Annunziata, w Parku Archeologicznym w Pompejach rozpoczęły się prace wykopaliskowe, które pozwoliły zaprzestać systematycznej grabieży, która od lat dotyka willę. To był dopiero wstęp do kolejnych odkryć i pozwoliło to na zebranie nowych danych.
Wśród ważnych odkryć w tym miejscu, które obejmowały willę, z których ostatnim jest pokój stolarski, wyłania się także kaplica, miejsce kultu religijnego. Pomieszczenie jest zlokalizowane w punkcie przegubowym pomiędzy sektorem usług (ze stajniami i pomieszczeniem dla niewolników) a zespołem mieszkalnym.
Miejsce kultu, które zapiera dech naukowcom
Odkryta kapliczka to pomieszczenie nakryte spadzistym dachem jednospadowym, natomiast front zewnętrzny, całkowicie jest otynkowany i pomalowany na biało, Posiada też duży portal (2,65 x 2,75 m) i zwieńczony jest czymś w rodzaju reliefowego, klasycznego, trójkątnego tympanonu.
Przed ogromnymi drzwiami znajduje się rampa ze śladami kół, wskazującymi na możliwość użycia rydwanu ceremonialnego podczas rytuałów.
Wewnętrznie otoczenie charakteryzuje się malarską dekoracją ścienną w IV stylu: cykl dekoracyjny obejmował sekwencję dwunastu żółtych paneli zasłonowych na czerwonym tle, podczas gdy pośrodku tylnej ściany znajdowały się dwa panele otaczające murowane podium.
Na podstawie wcześniejszych danych archeolodzy uważają, że sacellum było kiedyś poświęcone kultowi Herkulesa, ikonicznej postaci z mitologii greckiej i rzymskiej, słynącej z niezrównanej siły i serii przygód znanych jako Dwanaście Prac.
Archeolodzy uważają, że ściany sacellum prawdopodobnie kiedyś zdobiły freski przedstawiające Dwanaście Prac, które obejmowały zabijanie mitologicznych bestii takich jak Hydra, ale dziś "nie ma po nich śladów". Niestety, prawdopodobnie zostały zniszczone przez rabusiów i poszukiwaczy skarbów.