Wyjątkowe wykopalisko w Egipcie. Szukali tego przez lata

Ramzes II, znany również jako Ramzes Wielki, był trzecim faraonem XIX dynastii Egiptu i rządził od 1279 do 1213 p.n.e. Jego posągi i popiersia są cennymi zdobyczami historii, a teraz do kolekcji trafia kolejny, duży fragment jego podobizny. Górna część posągu Ramzesa II została właśnie odkryta podczas prowadzonych wykopalisk.

Wyjątkowego odkrycia dokonano w Egipcie nieopodal miasta Minya
Wyjątkowego odkrycia dokonano w Egipcie nieopodal miasta Minya123RF/PICSEL

Wyjątkowy posąg jednego z najważniejszych władców Egiptu

Duża część górnej części kolosalnego posągu Ramzesa II, który panował w latach 1279-1213 p.n.e. za XIX dynastii, została odkryta przez wspólny egipsko-amerykański zespół archeologów pracujący w pobliżu miasta Minya.

To wielki sukces egipsko-amerykańskiej misji archeologicznej. O sytuacji poinformowało Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności.

"W górnej części tylnej kolumny posągu widnieją hieroglify, które wychwalają króla, jednego z najpotężniejszych faraonów starożytnego Egiptu" - podaje w oświadczeniu Bassem Jihad, szef egipskiego zespołu.

Dlaczego to tak ważne wydarzenie? Bo czekano na nie aż 94 lata!

Brakujący element starożytnej układanki. Wśród archeologów panuje poruszenie

Dolna część posągu Ramzesa II została odkryta przez niemieckiego archeologa Gunthera Roedera w 1930 roku. Pierwotnie cały posąg miał ponad 7 metrów wysokości. Mustafa Waziri z Najwyższej Rady Starożytności Egiptu powiedział, że badacze stworzą model tego, jak posąg wyglądał w starożytności.

Badania już wykazały, że górna część posągu odpowiada dolnej części. Archeolodzy, jak wynika z oświadczenia, już rozpoczęli czyszczenie i przygotowanie odkrytego bloku posągu przed modelowaniem tego, jak będzie wyglądał posąg po połączeniu obu części.

Przedstawień Ramzesa w formie posągów II było wiele
Przedstawień Ramzesa w formie posągów II było wiele 123RF/PICSEL

Postać Ramzesa II jest niezwykle istotna w historii starożytnego Egiptu. Egipski władca jest znany ze swoich kampanii wojskowych, osiągnięć architektonicznych i wielu monumentalnych budowli, które zamówił, w tym słynnych świątyń w Abu Simbel i Ramesseum. Często wspomina się go jako wielkiego budowniczego i utalentowanego dyplomatę.

Nic dziwnego, że odkrycie kolejnej części jego posągu wzbudziło takie emocje w świecie archeologii.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas