Co podać na wielkanocny stół?
Celebrowanie wspólnie spędzonych chwil z rodziną i przyjaciółmi przy suto zastawionym stole to nieodzowny element wszystkich, polskich świąt. Jak sprawić, by nasi goście zachwycili się nie tylko wyglądem i wyborem serwowanych potraw, ale także docenili podane do nich dodatki podkreślające smak? Pytamy sommeliera i kucharza.
Podczas wielkanocnych spotkań na stołach pojawiają się zarówno tradycyjne potrawy jak i wariacje związane z gustem i fantazją gospodarzy. Od dawna przecież wiadomo, że na styku tradycji oraz aktualnie popularnych, a czasem wręcz "modnych" składników powstają najciekawsze połączenie smakowe. Potrawy zyskają dodatkową głębie jeśli dobierzemy do nich odpowiednie wino. Oprócz popularnych win gronowych, powstających z winogron możemy śmiało sięgać także po wina owocowe produkowane z gruszek, jabłek czy czarnej porzeczki. Tu także, podobnie jak w kuchni warto eksperymentować, aby znaleźć swoje ulubione połączenia smakowe.
- Wina z polskich owoców świetnie podkreślą i uzupełnią smak tradycyjnych potraw wielkanocnych. Świąteczny obiad lub kolację proponuję rozpocząć dobrze schłodzonym, wytrawnym, musującym winem z gruszek, które doskonale sprawdzi się zarówno jako aperitif, jak i towarzysz zimnych przystawek. Polecam szczególnie do wędlin, jajek i sałatki jarzynowej. Wytrawne lub półwytrawne wino gruszkowe możemy również podać do dań na ciepło z indyka i kurczaka. Natomiast do gorącej kaczki, wieprzowiny i wołowiny świetnie sprawdzi się półwytrawne wino z czarnych porzeczek - rekomenduje Wiesław Wysokiński, sommelier z Winiarni Zamojskiej.
Czytaj także: Pięć rzeczy, któych nie wiesz o winie
Wielkanoc to także wspaniała okazja, by do babek i serników podać wino deserowe. Tu warto pamiętać (nie tylko od święta), by wino było co najmniej tak słodkie jak ciasto.
- Według mnie na wielkanocnym stole dobrze łączyć tradycję z nowoczesnością, bo dania, które zaserwujemy powinny nam przede wszystkich smakować i podkreślać odświętny charakter spotkania. Jako osoba urodzona i wychowana na Roztoczu jestem miłośnikiem regionalnych produktów, na których się wychowałem, dlatego tradycyjne, świąteczne dania często podkręcam produktami z moich okolic. Biały barszcz polecam podać z jajkiem i pokruszonym roztoczańskim twarogiem.
-Twaróg roztoczański to inaczej biały ser wymieszany z solą, suszonym ziołami i przyprawami. Możemy zrobić go samodzielnie. Ten do białego barszczu najlepiej przygotować tydzień wcześniej, zawinąć w gazę lub pergamin i pozostawić do wysuszenia. Na główne danie do pieczonej kaczki, czy schabu polecam zaś buraczki karmelizowane w słodkim winie z wiśni. Tak przygotowane buraki możemy również wykorzystać do sałatki z jajkiem, gorgonzolą i kalafiorem romanesco, która świetnie smakuje zarówno solo jak i w towarzystwie mięs oraz ryb podawanych zarówno na zimno jak i na gorąco. Na moim wielkanocnym stole nie może zabraknąć również mazurka z kajmakiem i czekoladowej babki - mówi Marcin Sikora kucharz, ekspert kulinarny Winiarni Zamojskiej.
Sprawdź przepis na mazurka z kajmakiem
Zobacz jak zrobić czekoladową babkę
***