Gdzie i w jaki sposób żyją współcześni mennonici?

W XXI wieku wszystko rozwija się tak dynamicznie, że aż trudno nadążyć za współczesnym światem. Pandemia koronawirusa zaskoczyła nas, sprawiając, że nieco zwolniliśmy, jednak wciąż żyjemy na wysokich obrotach i często nawet nie myślimy o tym, że na naszej planecie nadal są miejsca, w których czas dawno temu zatrzymał się w miejscu, rodziny spędzają całe dnie, pracując w polu, a w ich domach często na próżno można szukać telewizji. Mowa o mennonitach, których populacja na Ziemi wynosi ponad dwa miliony.

Mała dziewczynka modli się w szkole wspólnoty mennonickiej w Cuauhtémoc. Szacuje się, że w 2018 roku liczba mennonitów oscylowała wokół 2,1 miliona
Mała dziewczynka modli się w szkole wspólnoty mennonickiej w Cuauhtémoc. Szacuje się, że w 2018 roku liczba mennonitów oscylowała wokół 2,1 miliona Michel SETBOUN / ContributorGetty Images

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu z nas musiało o 180 stopni zmienić swoje życie z powodu utraty pracy lub przejścia w tryb home office.

Można powiedzieć, że Polacy często całymi rodzinami utknęli w swoich mieszkaniach i, chociaż spędzanie dużej ilości czasu z bliskimi jest cenne, po pewnym czasie w nadmiarze może stawać się również męczące.

To jednak nic w porównaniu z tym, jak żyją inni ludzie. Na świecie istnieją przecież liczne grupy, mieszkające z dala od wielkich miast i korporacji, nowoczesnej technologii oraz innych udogodnień, które oferuje nam współczesność.

Mennonici, których na świecie jest ponad 2 miliony, wiodą proste pasterskie życie zupełnie jak sprzed minionych czasów.

Żyją w zamkniętych społecznościach, całe dnie spędzając na pracy w polu oraz modlitwie, dbając o dzieci, zwierzęta i ziemię.

Wielu mennoitów wciąż podróżuje konno lub wozami, unika postępu, mody, głośnych awantur i nowoczesnych urządzeń. Żyją na znacznie wolniejszych obrotach i traktują swoją wiarę jako priorytet. 
Czym jest mennonityzm?

Mennonityzm jest chrześcijańskim wyznaniem protestanckim, o charakterze ewangelikalnym. Uważa się go za jeden z nurtów anabaptyzmu.

Narodził się w 1539 roku w Holandii z inicjatywy Menno Simonsa, od którego imienia wzięła nazwę grupa religijna.

Rodzina mennonitów podczas pracy na polu w Martindale w Pensylwanii
Rodzina mennonitów podczas pracy na polu w Martindale w Pensylwanii Rusty KennedyAssociated Press/East News

Podstawą mennoickiej wiary jest Biblia, którą członkowie społeczności uważają za nieomylne, objawione Słowo Boże.

Ich zdaniem, grzech sprawił, że ludzie oddzielili się od Boga, a zbawienie można uzyskać dzięki śmierci Jezusa na krzyżu, za sprawą niezasłużonej bożej łaski, której można dostąpić dzięki głębokiej i silnej wierze. 

Najważniejsze zasady wiary mennonitów:

- ich chrzest odbywa się po 14. urodzinach, aby przyjąć go, świadomie wierząc w Jezusa Chrystusa,

- nie wolno im używać broni, wstąpić do wojska, ani sprawować wysokich stanowisk,

- nie wolno im przysięgać,

- grzesznicy mogą zostać wykluczeni z ich wspólnoty.

Mennoici w XXI wieku: czas się dla nich zatrzymał. Jak żyją?

Mennonitów wciąż można spotkać w wielu regionach świata i, chociaż nadal są wierni tradycyjnym wzorcom przodków, można zauważyć, że współczesny świat jest im dziś bliższy niż kiedykolwiek wcześniej.

Amerykański fotograf Jake Michaels, który już od dawna interesował się kulturą menonitów, postanowił odwiedzić ich społeczność w Belize, gdzie żyje ich około 10 tysięcy.

Miejscowy pastor pozwolił mu poznać mennonitów i udokumentować fragmenty z ich życia na fotografiach, dzięki czemu powstały niesamowite zdjęcia.

Okazało się, że mennonici w Belize są rozdzieleni na kilka grup, z których niektóre wciąż trzymają się wzorców przodków, odrzucając elektryczność oraz inne udogodnienia współczesności, a inne postanowiły pójść nieco z duchem czasu i posiadają m.in. traktory, produkty ze sklepów spożywczych czy nowoczesne urządzenia elektroniczne, ale nadal trwają w wierze swoich pradziadków.

Poza tym często pracują np. przy sortowaniu fasoli lub w fabrykach sortujących papaję, które opierają się na komercyjnym rolnictwie.

Ich świat przecina się teraz znacznie bardziej ze współczesnym światem niż wcześniej
Jake Michaels

Wciąż jednak wstają o świcie i kładą się wieczorem, ponieważ pracują przez sześć dni w tygodniu. Niedziela to dla nich dzień odpoczynku, kiedy chodzą do kościoła i widują się z rodziną.

Jake Michaels zauważył, że ich więzi społeczne są naprawdę silne. Przebywając w ich towarzystwie, fotograf stwierdził, że jego tryb życia się zmienił.

Skłoniło mnie to do większej refleksji, miałem cały czas na generowanie pomysłów bez rozpraszania uwagi.
Jake Michaels
Mennonicka młoda kobieta z Wolcott w Vermont
Mennonicka młoda kobieta z Wolcott w VermontEducation Images / ContributorGetty Images

Gdzie żyją współcześni mennonici?

Współcześni mennonici są rozproszeni po całym świecie. Żyją m.in. w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Indonezji, Demokratycznej Republice Kongo, Etiopii, Kanadzie, Boliwii czy Niemczech.

Mennonici w Polsce

W Polsce wieki temu również osiedlali się mennonici i datuje się, że było to mniej więcej od XVI wieku, jednak większość ostatnich grup opuściła terytorium naszego kraju po II wojnie światowej, w latach 40. 

Duże grupy formowały się na Żuławach Wiślanych i w Dolinie Dolnej Wisły, a mniejsze były rozsiane m.in. po powiatach przasnyskim, berdyczowskim i warszawskim.

Cmentarz mennonitów w Stogach Malborskich. Bogata symbolika nagrobków intryguje i przyciąga badaczy niezwykłości
Cmentarz mennonitów w Stogach Malborskich. Bogata symbolika nagrobków intryguje i przyciąga badaczy niezwykłościGetty Images


Wciąż możemy obserwować dziedzictwo mennonitów w Polsce. Warto zwrócić uwagę na cmentarze oraz dawne świątynie np. w Głęboczku, Kazuniu Nowym, Mątawach czy Rozgarcie.

Mennonicka kobieta pomaga sprzątać zniszczone domy po tornadzie w Joplin, Missouri w 2011 roku
Mennonicka kobieta pomaga sprzątać zniszczone domy po tornadzie w Joplin, Missouri w 2011 rokuAssociated PressEast News

Mennoici a amisze?

Mennonici i amisze mają wspólne korzenie, a ich wiara jest podobna, ale nie taka sama. W skrócie można powiedzieć, że amisze są bardziej konserwatywni i wiodą prostsze życie, w większości nie przyjmują nowoczesnych technologii i możliwości nowoczesnej edukacji oraz trzymają się tradycyjnego ubioru.

Uważają, że świat zewnętrzny szkodzi czystości ich wiary, więc są bardzo zamknięci na obce kultury, a wielu z nich nie zna życia poza zamkniętą społecznością.

Mennonici również żyją w zgodzie z naturą i  wiarą oraz ciężko pracują, jednak obecnie wielu z nich nie jest już zależnych jedynie od rolnictwa i najprostszych technologii.

Można zauważyć, że noszą trochę bardziej współczesne ubrania, są bardziej otwarci na przybyszy z zewnątrz, a ich dzieci coraz częściej mogą uczyć się również w innych zawodach. Wciąż jednak mocno trzymają się tradycji.

Zobacz także: 

"Pan od WF-u": Trening nóg pomoże szybko spalić kalorieIPLA
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas