Reklama

Niezwykłe odkrycie w Pompejach. Archeolodzy przecierali oczy ze zdziwienia

Archeolodzy z Pompejów dokonali właśnie kolejnego, niezwykle rzadkiego odkrycia podczas wykopalisk. Odnaleźli oni niebieskie pomieszczenie ze wspaniałymi freskami przedstawiającymi kobiece postacie. To już następne znalezisko na tym terenie w przeciągu ostatnich tygodni.

Kolejne pomieszczenie odkryte w Pompejach. Jakie tajemnice jeszcze skrywa to miejsce?

Niedawno archeolodzy odkryli w Pompejach, gdzie nieustannie prowadzone są prace archeologiczne, pomieszczenie zwane "Czarnym Pokojem", w którym znajdował się wyjątkowy skarb. Odnaleziono komnatę balową z freskami o wyjątkowym wykonaniu. Tym razem naukowcy dotarli do nowego pomieszczenia. 

 Podczas ostatnich wykopalisk w centralnej części starożytnego miasta w Pompejach odkryto nowe pomieszczenie z pomalowanymi na niebiesko ścianami, kolorem bardzo rzadko spotykanym w tym miejscu. 

Według ekspertów wspaniałe ściany w niebieskim kolorze ozdobione są freskami przedstawiającymi kobiece sylwetki, które z kolei mają zdaniem naukowców, reprezentować cztery pory roku i być przedstawieniami rolnictwa i pasterstwa. 

Dodatkowo w pomieszczeniu odnaleziono piętnaście amfor transportowych oraz zestaw z brązu składający się z dwóch dzbanków i dwóch lamp oliwnych.

Reklama

Prace odsłaniają nowe skarby Pompejów. Archeolodzy są zaskoczeni

Choć prace na terenie Pompejów, gdzie zostało ono doszczętnie zniszczone po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku, nieustannie trwają i można pomyśleć, że wszystko już tam zostało odkryte, to jednak miejsce to wciąż kryje przed naukowcami wyjątkowe tajemnice.

Dlatego badacze ani myślą przerywać prace wykopaliskowe w tym miejscu. 

Tamtejsze wykopaliska stanowią część większego projektu mającego na celu zabezpieczenie rozległego obszaru obejmującego ponad 13 000 pokoi w 1070 mieszkaniach, które w 79 roku przykrył popiół Wezuwiusza i zakończył pewien etap życia i historii tamtego miejsca.

O ile wcześniej odkryta sala bankietowa miała służyć rozrywce tamtejszego społeczeństwa, tak niebieskie pomieszczenie jest obecnie interpretowane jako pomieszczenie świątynne. 

Włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano odwiedził to miejsce we wtorek i opisał starożytne miasto jako "skrzynię skarbów, która wciąż jest częściowo niezbadana", jak podaje CNN.

Według ministerstwa dogłębna analiza pomieszczenia wykazała, że można je interpretować jako sacrarium lub przestrzeń przeznaczoną do czynności rytualnych i konserwacji obiektów sakralnych.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: pompeje | archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy