Reklama

Reklama

Przełomowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Co oznacza dla par jednopłciowych w Polsce?

Wszystkie kraje Rady Europy mają obowiązek ochrony rodzin osób tej samej płci - tak brzmi wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Choć organ nie określa sposobu legalizacji związków jednopłciowych, to kraje, w których takie związki nie są prawnie możliwe, są obligowane do zmiany prawa. Hubert Subecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza wyjaśnia, co to oznacza dla polskich par jednopłciowych.

Przełomowy wyrok ETPC w sprawie par jednopłciowych

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasbourgu wydał przełomowy wyrok w sprawie trzech rosyjskich par jednopłciowych. Zgodnie z nim kraje Rady Europy mają obowiązek ochrony rodzin osób tej samej płci. Było to ponowne rozpatrzenie tej sprawy, a w międzyczasie Rosja została wykluczona z organizacji w związku ze zbrojną napaścią na Ukrainę.

Do Rady Europy wciąż jednak należy kilka państw, które w żaden sposób nie regulują pod kątem prawnym rodzin osób tej samej płci - nie jest możliwe zawarcie małżeństw jednopłciowych ani nawet związków partnerskich. Do tych krajów należą:

  • Polska,
  • Słowacja,
  • Litwa,
  • Łotwa,
  • Bułgaria,
  • Rumunia.

Reklama

Czytaj także: Równość małżeńska na świecie. Czy w Polsce możliwe są związki partnerskie dla par jednopłciowych?

ETPC uzasadnia konieczność prawnego uznania związków osób tej samej płci

ETPC zaznaczył także, że w demokratycznym społeczeństwie nie powinno być miejsca na jakąkolwiek stygmatyzację opartą na orientacji seksualnej. Co więcej, zdecydowanie odrzucono argumentację wykorzystywaną przez rosyjskie władze (która pojawia się również w dyskursie polskiej prawicy), że większość społeczeństwa "nie popiera homoseksualności".

Warto podkreślić, że mimo tego, co twierdzą często konserwatywni politycy, polskie społeczeństwo popiera  legalizację związków osób tej samej płci. W ubiegłorocznym sondażu IPSOS przeprowadzonym dla OKO.press aż 64 proc. Polaków opowiedziało się za wprowadzeniem jakiejś formy prawnej ochrony takich związków. 

Na rozpatrzenie swoich spraw w ETPC czekają również polskie pary jednopłciowe. I chociaż Trybunał w Strasbourgu nie określa konkretnych rozwiązań, a więc wyrok nie oznacza, że kraje Rady Europy będą musiały wprowadzić np. równość małżeńską dla par jednopłciowych, to jednak są one zobligowane do uznania ich w jakiś sposób pod względem prawnym.

Zobacz również: Polska największym homofobem Unii Europejskiej. I to już po raz trzeci z rzędu

Co wyrok ETPC oznacza dla par jednopłciowych w Polsce?

Hubert Sobecki, współprzewodniczący Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, podkreśla, że wyrok ETPC jest przełomowy pod względem jego treści. Oprócz samego postanowienia ważne jest również jego uzasadnienie. A co może to oznaczać w praktyce dla par jednopłciowych w Polsce?

Aktywista z MNW zwraca uwagę na fakt, że główną przeszkodą braku jakiejkolwiek ochrony prawnej związków jednopłciowych, mimo poparcia społecznego, jest zła wola rządzących polityków. Nie dość, że obecny rząd nie podejmuje żadnych kroków w kierunku odpowiedniego ustawodawstwa, to przede wszystkim "straszy" resztę społeczeństwa osobami LGBTQ i dehumanizuje osoby homoseksualne czy transpłciowe.

"Obecna władza po prostu nie szanuje i nie chce szanować obywateli i obywatelek LGBT+ i żaden wyrok Trybunału tego nie zmieni" - Sobecki podsumowuje w dość ponury sposób. 

Zobacz również: Mamy, które formalnie nimi nie są. Tęczowe rodziny w Polsce

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy