Przełomowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Co oznacza dla par jednopłciowych w Polsce?

Przełomowy wyrok ETPC. Aktywista mówi, co oznacza dla par jednopłciowych
Przełomowy wyrok ETPC. Aktywista mówi, co oznacza dla par jednopłciowych123RF/PICSEL

Przełomowy wyrok ETPC w sprawie par jednopłciowych

  • Polska,
  • Słowacja,
  • Litwa,
  • Łotwa,
  • Bułgaria,
  • Rumunia.
(...) Państwa członkowskie są zobowiązane do zapewnienia ram prawnych umożliwiających parom tej samej płci odpowiednie uznanie i ochronę ich związku. [Uznanie i ochrona] tego rodzaju nadają legitymację takim parom i sprzyjają ich włączeniu do społeczeństwa, niezależnie od orientacji seksualnej.
można przeczytać w uzasadnieniu wyroku

ETPC uzasadnia konieczność prawnego uznania związków osób tej samej płci

Trybunał wielokrotnie ocenił, że chociaż indywidualne interesy muszą czasem ustąpić interesom ogółu, to demokracja nie polega tylko na tym, że głos większości musi przeważyć. Konieczna jest równowaga zapewniająca grupom mniejszościowym równe traktowanie i zapobiegająca nadużyciom siły
stwierdził ETPC

Co wyrok ETPC oznacza dla par jednopłciowych w Polsce?

W odniesieniu do sytuacji osób LGBT+ w Polsce mamy kolejny głos, który jasno wskazuje, że główną przeszkodą dla wprowadzenia równości małżeńskiej, czyli umożliwienia parom osób tej samej płci zawierania ślubów cywilnych na takich samych zasadach, jak robią to obecnie pary różnej płci, nie jest litera prawa, lecz wola polityczna. Tym bardziej że poparcie społeczne dla równouprawnienia wszystkich rodzin przekracza obecnie 50%.
tłumaczy dla Interii Sobecki
Środowisko polityczne, które rządzi dziś w Polsce nie tylko uznaje że parom osób tej samej płci - nie mówiąc już o parach wychowujących dzieci - nie należą się żadne zabezpieczenia prawne, ale twierdzi wręcz że osoby LGBT+ stanowią zagrożenie społeczne. Nie wstydzi się też utrwalać uprzedzeń, demonizować, a czasem wręcz dehumanizować całej społeczności LGBT+. Demonstruje też lekceważący i instrumentalny stosunek do prawa międzynarodowego i sądownictwa.
wylicza aktywista
"Na zdrowie": Wiśnie i czereśnie. Wiele łączy i dzieli, oba owoce warte grzechuPOLSAT GOInteria.tv