Reklama

8 sposobów na wykorzystanie pasty do zębów

Zwykle służy do higieny jamy ustnej, ale nie tylko. Przydaje się w sprzątaniu i odświeżaniu sprzętów. Działa delikatniej niż mleczko do czyszczenia, ale jest równie skuteczna.

Najlepsza do zadań specjalnych jest zwykła pasta. Jeśli bowiem ma ona substancje wybielające, może odbarwić kolorowe powierzchnie i tkaniny. Używaj jej tylko wtedy, gdy chcesz przywrócić przedmiotom biel. 

1. Usuwa plamy

Chodzi np. o ślady po herbacie, po kawie i po szklance z wodą postawionej na drewnianym meblu. Wyciśnij wówczas nieco pasty na wilgotną ściereczkę i potrzyj nią blat. Jeśli to nie pomoże, nałóż pastę bezpośrednio na plamę i zostaw na godzinę. Usuń ją wilgotną szmatką i wypoleruj do sucha. A gdy zauważysz na tkaninie pozostałości po farbie do włosów, atramencie, szmince i jedzeniu, posmaruj je pastą, a potem wypierz jak zwykle. Z kolei plamy na dywanie albo obiciach mebli przetrzyj mokrą gąbką z pastą i wysusz.

Reklama

2. Odświeża metalowe przedmioty

Pociemniała srebrna biżuteria odzyska blask, gdy wyczyścisz ją szczoteczką, pastą do zębów i przetrzesz suchą, miękką ściereczką. Za jej pomocą usuniesz też z kranu kamień i osad z umywalki oraz kuchennych uchwytów.

 

3. Wybiela ściany i płyty

Białą ścianę zabrudzoną np. kredkami wyczyścisz szczoteczką i pastą do zębów. Uzupełnisz nią również niewielkie ubytki w tynku, np. po małych gwoździach. Ale musi ona wyschnąć, zanim znów ją pomalujesz. Wygładzisz nią też rysy na płytach CD i DVD. Wetrzyj w nie wtedy za pomocą suchej, miękkiej szmatki małą ilość pasty, potem je wypoleruj.

4. Likwiduje zapachy

Gdy słoik, butelka, spożywczy pojemnik, bidon lub termos nieładnie pachną, nim włożysz je do zmywarki, wyszoruj je pastą do zębów. Wyeliminuje ona też zapachy i plamy z dłoni ubrudzonych smarem, smołą, klejem, olejem samochodowym, podczas prac ogrodowych, obierania ziemniaków, grzybów lub owoców. Usunie zapach czosnku, cebuli i ryb.

5. Odnawia buty

Porysowane białe adidasy, poszarzałe tenisówki będą wyglądały lepiej, gdy przetrzesz je pastą do zębów nałożoną na ściereczkę. Resztki usuń czystą ścierką i wypoleruj. Aby odnowić brzegi podeszwy i gumowe noski, pociągnij je wilgotną szczotką do zębów i wybielającą pastą.

6. Czyści żelazko

Aby pozbyć się zabrudzeń, potrzyj je mokrym ręcznikiem z odrobiną pastą. Ten prosty zabieg usunie też drobne zarysowania.

7. Zapobiega parowaniu

Jeśli okulary nie mają powłoki, która je chroni przed wilgocią, rozetrzyj małą ilość pasty na wewnętrznej stronie szkieł. Możesz też tak zabezpieczyć gogle narciarskie, maskę do nurkowania i lustra przez zaparowaniem.

8. Poprawia jasność świateł

Reflektory w samochodzie będą się lepiej świeciły, gdy je najpierw umyjesz wodą z płynem lub mydłem i wypolerujesz pastą do zębów. A gdy smartfon ma porysowany ekran, przetrzyj go bawełnianą szmatką z pastą do zębów, a potem wypucuj czystą, suchą ściereczką.


Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy