Reklama

Reklama

Indie znowu jest cool. Dlaczego tęsknimy za Tumblr Girls?

Przesyceni Insta Girl, pragniemy odpocząć od biker shortów, długich koszul i idealnego konturowania. Powracamy więc myślą do Tumblr Girls – buntowniczek w podartych rajstopach, które słuchały indie rocka i łamały serca młodych chłopców. Wiodły prym niespełna dekadę temu. Na czym polegał ich fenomen i dlaczego akurat teraz przeżywają wielki come back?

Tumblr: O co w nim chodziło?

W Polsce Tumblr nie był aż tak popularny, jak w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Platforma mikroblogowa, przy pomocy której użytkownicy mogli tworzyć wpisy tekstowe, udostępniać zdjęcia,  materiały wideo, linki do innych źródeł czy też cytaty jeszcze kilka lat temu była kopalnią inspiracji. Śmielsze osoby same tworzyły kontent, jednocześnie stając się pierwszymi internetowymi gwiazdami.

Serwis powstał na początku 2007 roku, a jego założycielem był David Karp (obecnym właścicielem jest firma Automattic). Na początku rozwijał się powoli, nieśmiało gromadząc swoich zwolenników. W 2011 roku Karp w rozmowie z portalem TechCrunch zdradził, że wyniki notowane w Google Analytics systematycznie rosną. W styczniu tego roku liczba wyświetleń utrzymywała się na poziomie 1,2 miliarda.  W maju 2011 roku na Tumblr zostało umieszczonych przeszło 5 miliardów postów z ponad 17,5 milionów blogów. Z kolei w czerwcu Tumblr wyprzedził swojego największego konkurenta - platformę WordPress, przekraczając próg 20 milionów blogów. Tak rozpoczął się fenomen Tumblr Girls - trendsetterek z Tumblra.

Reklama

Dziewczyny chciały być Tumblr Girls, chłopcy chcieli być z Tumblr Girl

"Jestem zakochany w tych dziewczynach z Tumblra. W ich szczupłych taliach i wątpliwych nawykach. Pociągają mnie ładne twarze i statusy miłosne" - tak rozpoczyna się piosenka "Tumblr Girl" rapera G-Eazy. Słowa te są doskonałym wprowadzeniem do fenomenu Tumblr Girls, do których wzdychali młodzi chłopcy niespełna dekadę temu.

Tumblr Girls ubierały się podobnie, słuchały takiej samej muzyki (Halsey, Two Door Cinema Club, Lana Del Rey, the Kooks, Twenty One Pilots) i w ten sam sposób wyrażały swoje emocje na internetowych wallach (których wówczas jeszcze nie nazywano wallami). Ich największa popularność przypada na lata 2011-2015 i jest związana ze stopniowym wzrostem zainteresowana samą platformą.

Po czym można było poznać Tumblr Girls? Każda z nich miała w szafie mini spódnice "z koła",  które nosiła do podartych rajstop lub kabaretek i ciężkich masywnych butów (najczęściej Martensów). Zazwyczaj wybierały mroczne makijaże, podkreślając oko rozmazaną, czarną kreską. Luźny i niekonwencjonalny sposób ubioru był odzwierciedleniem ich estetyki. Tumblr Girs strojem manifestowały swoje zainteresowania i alternatywne poglądy. Najczęściej słuchały indie rocka, bo tak jak ten gatunek muzyczny bardzo chciały być niezależne. 

Indie Sleaze - starsza siostra Tumblr Girl

Tumblr Girl to nie jedyna tendencja, która wiodła prym na początku stulecia, a obecnie znów daje o sobie znać. Trendwatcherka Mandy Lee w filmie, który opublikowała niedawno na TikToku przypomina, co charakteryzowało popularną niegdyś estetykę Indie Sleaze. Nagranie obejrzało już ponad milion użytkowników - jego popularność stale rośnie. Ta siostrzana, nieco bardziej maksymalistyczna tendencja, zbiegła się w czasie z rozkwitem MySpace, ale to na platformie Tumblr była najbardziej widoczna. Jej miłośnicy i miłośniczki czerpali garściami z lat 80. i ciepło myśleli o grunge. "Indie Sleaze jest starszą, trochę bardziej rozpuszczoną siostrą Tumblr Girl" - zaznaczyła Mandy Lee w rozmowie z Vogue.

Tumblr  Girl i Indie Sleaze obecnie powracają. Zyskują popularność nie tylko dzięki użytkownikom social mediów, którzy nostalgicznie patrząc w przeszłość, wspominają  lata 2000. Korzystają z nich również twórcy i projektanci. Kampanie imitujące amatorskie fotografie z charakterystycznym błyskiem flesza robią furorę. Powracają do nich marki streetwearowe, ale także luksusowe domy mody z Balenciagą na czele. Wszystko dzięki pokoleniu Z, które lata 2000 traktuje już jak vintage.

Przeczytaj również: Y2K: Nostalgicznie wspominamy tamten kicz i znów pragniemy błysku!

Kim jest współczesna Tumblr Gir?

"Alternatywka" została młodzieżowym słowem roku 2019. Słownik Języka Polskiego PWN podaje, że to "dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniu" lub "dziewczyna, która ubiera się w specyficzny sposób: ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, nosi ciemne ubrania oraz słucha nastrojowej muzyki". Brzmi znajomo?

Pokolenie Z coraz bardziej fascynuje się latami 2000. - widać to zarówno w ubiorze dzisiejszych nastolatków, jak i ich zainteresowaniach. Stylistka Hailie Barber zaznacza,  że trendy z Tumblra powracają, choć trochę zmieniają swoją formę. "Wiele kluczowych elementów stało się podstawą szaf pokolenia Z, co świadczy o długowieczności trendu" - tłumaczy.

Zoomersi zachwycili się trendami z Tumbrla i dali drugie życie estetyce Indie Sleaze. Z kolei Millenialsi nigdy tak naprawdę nie zapomnieli o tych dwóch tendencjach.  Dziś patrzą na nie z sentymentem, wspominając okres dorastania.

"Jeśli w 2014 roku miałaś fazę na Tumblra, prawdopodobnie nigdy tak naprawdę z niej nie wyrosłaś. Myślę, że styl grunge - w szerszym znaczeniu - zawsze będzie istniał. Tumblr był pierwszym miejscem, w którym doceniono nerwową, tajemniczą, ale też subtelną dziewczynę. Wówczas po raz pierwszy style inspirowane gotykiem, między innymi Indie Sleaze, zostały zaakceptowane społecznie i określone po prostu jako fajne. Przestały być postrzegane jako coś, co łączy szkolnych wyrzutków" - mówi analityczka trendów Marta Langston w rozmowie z Vogue, tłumacząc sentyment dzisiejszych trzydziestolatków do powracających Tumblr Girls.

***

Zobacz również: 


Metaverse wkracza do naszych domów i szaf. Jak oswoić Very Peri? 

Wysokie kozaki: z czym je łączyć, by wyglądać stylowo?

MJ Rodriguez laureatką Złotego Globu! To pierwsza transpłciowa aktorka z takim wyróżnieniem

Zobacz również: 


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Tumblr | Indie Sleaze | lata 2000

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy