Jajka i pisanki na świątecznym stole. Co warto wiedzieć przed ich przygotowaniem?

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie świąt wielkanocnych bez jajek, w tym pisanek. Tak naprawdę "towarzyszą" nam one niemal każdego dnia. Często jemy na śniadanie jajecznicę, podajemy jajka na twardo, a większość wypieków się bez nich nie uda. W Wielkanoc mają one jednak szczególne znaczenie i serwowane są także solo, udekorowane różnorodnymi wzorami.

Wielkanoc to czas, gdy jajka smakują wyjątkowo
Wielkanoc to czas, gdy jajka smakują wyjątkowoarchiwum prywatne

Jajka to symbol odradzającego się życia, więc nie bez powodu są kojarzone właśnie ze świętami wielkanocnymi. Warto jednak jeść je nie tylko od święta. Dlaczego? Ponieważ są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe, a do tego lekkostrawne i niskokaloryczne. 100 gramów zawiera jedynie 147 kcal. Jaja bogate są w witaminy oraz minerały. Przyspieszają przemianę materii i mogą chronić nas przed różnymi chorobami, w tym przed depresją.

Pisanki - jak najbardziej na tak, ale warto, by farba była naturalna

Jajka warto barwić w naturalny sposób
Jajka warto barwić w naturalny sposóbarchiwum prywatne

W moim koszyczku ze święconką królują przede wszystkim pisanki! Zwykle farbuję je w naturalny sposób, a używam do tego łupin z cebuli. Następnie każdy z domowników wydrapuje własny wzór nożykiem do tapet. To taki nasz rodzinny patent. Trudno powiedzieć dlaczego, ale farbowane jajka na śniadanie smakują znacznie lepiej niż te zwykłe!

Łupiny z cebuli to tylko jeden ze sposobów kolorowania. Doskonały efekt można też uzyskać poprzez gotowanie jajek z czerwoną kapustą. Po około 20 minutach zabarwiają się na niebiesko. Z kolei gotowane w kurkumie mają intensywny, żółty kolor. W wielu sklepach można kupić też specjalne, ekologiczne farby. Żeby wyglądały jeszcze bardziej efektownie, po farbowaniu i wydrapaniu wzoru, można nasmarować je na przykład oliwą z oliwek.

„Ewa gotuje”: Sernik z białą czekoladą i kajmakiemPolsat

Pomysły na wielkanocne jajka

Jajka warto jeść nie tylko od święta
Jajka warto jeść nie tylko od świętaarchiwum prywatne

Podczas świąt warto zaszaleć i pokusić się o zakup egzotycznych jajek. Mnie zdarzyło się nabyć między innymi strusie jajko. Sam jego rozmiar jest imponujący! W ciekawy jednak sposób można też serwować te kurze. Proponuję przygotowanie jajek z... pastą jajeczną!

Składniki

Przygotowanie:

Jajka ugotować, obrać, przekroić na pół. Żółtka wyjąć, przetrzeć przez sito razem z twarogiem. Dodać musztardę, sosy tabasco i worcester, sól i pieprz. Wymieszać.

Pastę nałożyć do wydrążonych białek - przy pomocy cukierniczego rękawa, dość finezyjnie.

Dekorować marynowanymi ogórkami, papryką i natką pietruszki.

Łatwo dostępne, a smaczne i zdrowe, są również jajka przepiórcze. Bardzo często podczas świąt podaję żurek wielkanocny z nimi właśnie - są zdrowsze niż te kurze. Zawierają mniej tłuszczu, a bogate są między innymi w żelazo, miedź, karoten oraz witaminy z grupy B. Oczywiście możemy je również farbować, dokładnie w taki sam sposób, jak robimy to w przypadku jajek kurzych.

Wracając jednak do jajek kurzych, to mam dla was jeszcze jeden, bardzo ciekawy przepis. Jajka podsmażane w skorupkach.

Składniki

Przygotowanie:

Jajka ugotować na twardo. By nie pękały, nakłuć skorupki na szerszym końcu. Ostudzić i osuszyć. Ostrym nożem przeciąć na pół. Wydrążyć, nie uszkadzając skorupek. Białka i żółtka drobno posiekać, rozgnieść widelcem.

Wymieszać z dwiema łyżkami miękkiego masła i szczypiorkiem. Przyprawić solą i pieprzem. Masę jajeczną nałożyć do skorupek, posypać bułką tartą. Resztę masła roztopić na patelni, połówki jajek ułożyć bułką tartą do spodu.

Przykryć i trzymać na ogniu przez kilka minut. Podawać na ciepło.

Rzeżucha to piękna dekoracja wielkanocnych przysmaków
Rzeżucha to piękna dekoracja wielkanocnych przysmakówarchiwum prywatne

W mojej rodzinie niemal wszyscy uwielbiają pastę jajeczną. W okresie świąt wielkanocnych podaję ją z rzeżuchą. Ta "dekoracja" jest wyjątkowo zdrowa oraz smaczna. Poniżej znajdziecie przepis na pastę jajeczną, która bardzo szybko znika ze świątecznego stołu. Plusem jest też fakt, że przygotowanie tej potrawy jest bardzo proste oraz szybkie.

Składniki

Przygotowanie:

Jajka ugotować, obrać i przetrzeć przez sito. Wymieszać z majonezem i musztardą. Przyprawić solą i pieprzem. Dodać rzeżuchę i wymieszać.

Ci, którzy nie są przekonani do jajek, powinni zmienić zdanie - mam nadzieję, że powyższe przepisy, jak również miłe dla oka pisanki, w tym pomogą. Jeśli "przekonywać" się do jaj, to Wielkanoc jest doskonałym czasem. W ciągu całego roku na stole nie pojawia się bowiem tyle jajek, co właśnie w tym okresie. Zachęcam was do ich jedzenia, ale jak w każdym przypadku również do zdrowego rozsądku - umiar jest bardzo ważny nawet, jeśli chodzi o zdrowe produkty.

***

Zobacz również:

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas