Lepiej późno niż wcale

Nikt, nawet najbardziej profesjonalny trener i najlepiej wyposażona siłownia nie zapewni przyrostu masy mięśniowej dojrzałym panom, ani "kaloryferka" na brzuchu pani w podobnym wieku. Czy to znaczy, że chodzenie do siłowni czy salonu fitness nie ma sensu?

Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na utrzymanie jak najdłużej dobrej kondycji, w tym ruchomości stawów, elastyczności mięśni, wydolności oddechowej.
Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na utrzymanie jak najdłużej dobrej kondycji, w tym ruchomości stawów, elastyczności mięśni, wydolności oddechowej. 123RF/PICSEL

Nic podobnego! Ośrodki te są w stanie zaproponować  zróżnicowane zajęcia ruchowe ćwiczącym w każdym wieku, a ich intensywność dostosować do możliwości. Nie ma tu żadnych przeciwwskazań ze względu na wiek. Ograniczeniem może być tylko brak chęci.

Ćwiczenia możemy zacząć w każdej chwili, oczywiście sukcesywnie dochodząc do pełnego programu. Zwykle największym zainteresowaniem pań ciszą się ćwiczenia aerobowe, pilates, z elementami jogi. Panowie wolą tradycyjnie - ćwiczenia na różnego typu przyrządach siłowych.

Wybranie się pierwszy raz lub po kilkuletniej przerwie do siłowni bywa dla każdego trudne. Ciało się zmieniło, zwyczaje także. Wydaje nam się, że wszyscy inni, nawet ci w naszym wieku są zgrabniejsi, sprawni i będą zwracać uwagę na naszą niezdarność. Powiedzmy sobie jednak, że lepiej późno niż wcale, kupmy ładny strój treningowy w którym będziemy się dobrze czuć, wygodne obuwie sportowe i zabierzmy... przyjaciółkę lub przyjaciela. Wtedy na pewno będzie i łatwiej i raźniej.

Nie obawiajmy się o wszystko pytać instruktora. On po to jest i zawsze powinien pomóc. A co do sprawności, to wiedzmy, że po 35. roku życia większość funkcji ustrojowych naszego organizmu w sposób mniej lub bardziej widoczny, ale zmniejsza się. U wszystkich. I będzie postępować nadal, zagarniając kolejne sfery życia. Jak szybko, to już w dużym stopniu zależy od nas.

Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na utrzymanie jak najdłużej dobrej kondycji, w tym ruchomości stawów, elastyczności mięśni, wydolności oddechowej. A to z kolei chroni nas przed osteoporozą, cukrzycą, rakiem jelita grubego i wieloma innymi schorzeniami.

Lepiej śpimy, szybciej się regenerujemy, łatwiej utrzymujemy stałą wagę ciała. Systematyczne treningi mają także wpływ na usposobienie, łagodzą stany depresyjne. Wszystko to poprawia nasz komfort życia, mimo, że czas upływa i lat przybywa.

Pamiętajmy, że ćwiczenia aerobowe, trening w siłowni pod okiem doświadczonego, wykwalifikowanego instruktora to jednak nie to samo, co prace domowe czy nawet pielęgnowanie ogrodu lub działki. Instruktor zgodnie z naszymi możliwościami przygotuje plan ćwiczeń, tak, by aktywne były możliwie wszystkie grupy mięśni, dostosuje ćwiczenia do naszych możliwości, omijając te, których ze względu na stan zdrowia wykonywać nie możemy. Zastąpi je innymi. Zaś wyjście na trening raz czy dwa razy w tygodniu niech będzie najprzyjemniejszym prezentem, jaki robimy sami sobie.

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas