Lista toksycznych substancji w ubraniach z sieciówek. Eksperci biją na alarm

Producenci ubrań wielu popularnych marek odzieżowych stosują pewne substancje chemiczne do wytwarzania swoich ubrań. Mało kto wie, że są one bardzo toksyczne i mogą niekorzystnie oddziaływać na cały organizm. O jakie marki chodzi?

W niektórych fabrykach odzieżowych roi się od toksycznych substancji. Dla osób tam pracujących są dużym zagrożeniem
W niektórych fabrykach odzieżowych roi się od toksycznych substancji. Dla osób tam pracujących są dużym zagrożeniem123RF/PICSEL
  • Jakiś czas temu w mediach pojawiły się informacje o stosowaniu różnych substancji chemicznych w produkcji ubrań niektórych marek, popularna w sieci firma Shein zapewniła o zaangażowaniu w bezpieczną produkcję odzieży
  • Eksperci dowiedli, że wiele marek odzieżowych używa toksycznych substancji chemicznych, takich jak PFAS i ftalany
  • Składniki te są groźniejsze dla pracowników zakładów włókienniczych aniżeli konsumentów

Toksyczne substancje u znanych, modowych marek

Firma odzieżowa Shein, produkuje swoje ubrania w wielkich fabrykach na terenie Chin, Indii oraz Bangladeszu. Z uwagi na niskie koszty produkcji w tych miejscach, ubrania mają zazwyczaj atrakcyjną cenę. Ich produkty są dostępne w Internecie i chętnie kupują je także Polacy. Niedawno marce Shein zostały postawione zarzuty, jakoby ich ubrania zawierały toksyczne substancje chemiczne. Firma zaprzecza tym doniesieniom i w swojej obronie podkreśla, że jest zaangażowana w bezpieczną produkcję.

Regularnie testujemy produkty i podejmujemy działania w przypadku stwierdzenia niezgodności, w tym kończymy współpracę z dostawcami.
wyjaśnił przedstawiciel firmy odzieżowej

Podczas śledztwa przeprowadzonego w roku 2021 przez Canadian Broadcasting Corporation, wykazano podwyższony poziom ołowiu, ftalanów oraz substancji nad- i polifluoroalkilowych (PFAS). To niebezpieczne związki chemicznych niekorzystnie wpływające na zdrowie. Wykryto je w ubraniach dla dzieci i dorosłych, w tym osób w ciąży.

Eksperci zaznaczyli, że Shein nie jest jedynym takim przedsiębiorstwem. W ubraniach wielu znanych marek odzieżowych, takich jak Lululemon, Old Navy czy REI, stwierdzono obecność toksycznych substancji chemicznych. Co prawda, chemikalia te są stosowane w relatywnie niskich ilościach, jednak długotrwałe przebywanie w ich otoczeniu może zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Zalicza się do nich astmę czy choroby nerek.

Eksperci wyjaśniają, że substancje te są jeszcze większym zagrożeniem dla osób, które pracują przy produkcji ubrań. Ich kumulacja przez cały dzień sprawia, że mogą być naprawdę szkodliwe.

Jak się okazuje stosowanie substancji chemicznych takich jak PFAS i ołów jest dość powszechne w przemyśle modowym.

Niektóre marki odzieżowe nie odpowiedziały na zarzuty, które zostały im przedstawione
Niektóre marki odzieżowe nie odpowiedziały na zarzuty, które zostały im przedstawione123RF/PICSEL

Producenci uciekają od odpowiedzialności

Według testów przeprowadzonych przez blog Mamavation działający na rzecz zdrowia konsumentów, niektóre artykuły odzieżowe sprzedawane przez Lululemon, Old Navy, Columbia czy REI i L.L. Bean otrzymały za obecność toksycznej substancji PFAS niskie oceny od Fashion FWD - organizacji non-profit, która zajmuje się edukacją konsumentów na temat niebezpiecznych składów odzieży.

Okazało się, że marki REI i L. L. Bean uznały krytykę i zapowiedziały większe zaangażowanie w bezpieczeństwo swoich produktów, natomiast Columbia, Lululemon, Old Navy i Shein nie odpowiedziały do tej pory na postawione zarzuty.

Amerykański portal Business Insider podał, że w 2012 r. w próbkach popularnych marek odzieżowych wykryto ftalany, a w śliniakach dla niemowląt marek Walmart i Babies R Us znaleziono ołów.

Przedstawiecielka organizacji non-profit (zajmującej się edukacją konsumentów na temat toksycznych substancji chemicznych w ubraniach) wyjaśniła, że producenci mogą dodawać te substancje, aby ubrania były wodoodporne lub odporne na plamy. Ołów może znajdować się też w zamkach błyskawicznych.

Sablewska w "Zdanowicz pomiędzy wersami": Nie akceptowałam siebie INTERIA.PL