Monstera ma żółte liście? Zapewne robisz ten błąd

Monstera to jeden z najpopularniejszych gatunków kwiatów doniczkowych, uprawiany w polskich domach. Odpowiednio "zaopiekowana" potrafi odwdzięczyć się spektakularnym wyglądem i długą żywotnością. Co jednak zrobić, gdy liście monstery zaczynają przybierać żółtą barwę? Co szkodzi jej najbardziej i jakichś błędów w pielęgnacji należy się wystrzegać?

Aby monstera kwitła bujnie warto pamiętać o najważniejszych kwestiach w pielęgnacji - optymalne nawodnienie, ochrona przed szkodnikami i palącym słońcem
Aby monstera kwitła bujnie warto pamiętać o najważniejszych kwestiach w pielęgnacji - optymalne nawodnienie, ochrona przed szkodnikami i palącym słońcem123RF/PICSEL

Prawidłowo pielęgnowana monstera raczej nie nastręcza problemów jej właścicielom. Warto jednak uważnie obserwować jej wzrost, a w razie pojawienia się pierwszych sygnałów ostrzegawczych działać szybko i zdecydowanie. Jeśli przeoczymy anomalie, może się okazać, że rośliny nie da się uratować. Jakich zatem najczęstszych błędów trzeba się wystrzegać?

Żółte liście monstery - przyczyna

Główną przyczyną żółkniejących liści monstery jest zbyt duża podaż wody. Należy pamiętać, że kwiat lepiej zniesie chwilowe przesuszenie podłoża. Jeśli nie mamy pewności co do częstotliwości podlewania monstery, konieczne będzie sprawdzenie dna doniczki. Jeśli woda stoi, a korzenie wręcz w niej "pływają", to wyraźny znak, że roślina jest przelana. Monsterę najlepiej podlewać dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha.

Zmiany na liściach monstery to zawsze zły znak
Zmiany na liściach monstery to zawsze zły znak123RF/PICSEL

Co zrobić, by zapobiec gniciu korzeni i obumieraniu liści?

Tak jak w przypadku większości roślin, również w doniczce monstery należy zadbać o odpowiedni drenaż. Na dno pojemnika wykładamy odpowiednią do rozmiaru rośliny ilość kamyczków dostępnych w sklepach ogrodniczych. Dno można wykładać m.in. keramzytem, piaskiem lub tym, co akurat mamy pod ręką (np. drobne kamyczki z podjazdu domu). Tak przygotowana warstwa świetnie oddziela ewentualny nadmiar wody od bezpośredniego kontaktu z korzeniami rośliny.

Ekspozycja monstery na ostre promienie słońca

Monstera ma niewielkie zapotrzebowanie na światło i świetnie czuje się w cienistym miejscu
Monstera ma niewielkie zapotrzebowanie na światło i świetnie czuje się w cienistym miejscu123RF/PICSEL

Monstera uwielbia dobre nasłonecznienie, nie oznacza to jednak, że należy raczyć jej liście ostrym słońcem. Zbyt długa ekspozycja może zrujnować okazałe łodygi i sprawić, że roślinę trudno będzie odratować. Prawidłowemu wzrostowi będą sprzyjały domowe "wędrówki". Jeśli mamy podejrzenie, że monstera przegrzewa się pod tarasowym oknem, warto na kilka dni schować ją w bardziej zacienione miejsce. Poparzenie łatwo zidentyfikować - na liściach pojawią się przesuszone, brązowe plamy.

Szkodniki, które mogą unicestwić najbujniejszą monsterę

Któż z nas chociaż raz nie musiał stawić czoła szkodnikom na roślinach? Jeśli na kwiatach monstery zauważyłaś wełnowce lub przędziorki nie ma czasu do stracenia. W takim wypadku należy sięgnąć w pierwszej kolejności po mniej inwazyjne metody. Dobrym sposobem na szkodniki będzie staranne czyszczenie liści płatkami kosmetycznymi, nasączonymi wodą zmieszaną z płynem do naczyń. Odtłuszczająca substancja powinna szybko unieszkodliwić wroga monstery. Innym sposobem może być spryskanie liści roztworem płynu z wodą i dodatkiem czosnku.

***
Zobacz więcej! 

„Zdrowie na widelcu”: Domowe pasty rybnePolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas