Reklama

Na ratunek suchej skórze

Cera sucha dotyczy wielu osób. Może mieć ona podłoże genetyczne. Innym czynnikiem wpływającym na przesuszenie skóry mogą być choroby skórne, źle dobrana pielęgnacja lub warunki atmosferyczne. Jak więc dbać o cerę suchą?

Czym charakteryzuje się cera sucha?

Cera sucha w przeciwieństwie do cery tłustej nie produkuje nadmiernej ilości sebum, jest go wręcz za mało. Dlatego też może doskwierać uczucie ściągnięcia. Cera sucha cechuje się suchymi skórkami, nie pojawiają się na niej wypryski, jest matowa, a jej pory są zwężone. 

Cera sucha jest wrażliwa i delikatna, nie jest elastyczna i sprężysta. Na jej wygląd mają wpływ czynniki zewnętrzne takie jak słońce, deszcz oraz mróz. Cera sucha jest narażona na wcześniejsze oznaki starzenia. 

Oprócz tego, że cera sucha może być uwarunkowana genetycznie, to mogą ją wywoływać takie choroby jak AZS. Do tego przyczynia się również nieodpowiednia pielęgnacja, która uwzględnia produkty wysuszające i zawierające alkohol. 

Reklama

Jak dbać o cerę suchą?

Cera sucha jest bardzo wymagająca. Potrzebuje ona zdecydowanie intensywnego nawilżenia. Oprócz tego, że stosowane produkty mają nawadniać skórę, to powinny również nie dopuszczać do tego, by skóra była narażona na utratę wody. 

Cera sucha powinna być pielęgnowana produktami, które wykazują działanie nawilżająco-natłuszczające. Ponadto jak w przypadku każdego typu oraz podtypu cery bardzo ważne jest stosowanie kremów z filtrem, które będą chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. 

Jeśli cera nie jest przesuszona w wyniku leczenia dermatologicznego, to powinna być regularnie złuszczana. Wbrew pozorom usuwanie martwego naskórka to bardzo ważny krok w pielęgnacji cery suchej. 

Najczęściej w tym celu są stosowane peelingi enzymatyczne. Jednak do złuszczania naskórka można wybrać np. delikatnie złuszczający kwas mlekowy. Ponadto innym sposobem są peelingi mechaniczne. Istotne jest zwrócenie uwagi na to, by drobinki były jak najmniejsze.    

Pielęgnacja cery suchej

Wybór produktów stosowanych podczas codziennej pielęgnacji cery suchej powinien być odpowiednio przemyślany. Warto sięgać po takie kosmetyki, które w swoim składzie zawierają m.in. utrzymujący odpowiedni poziom nawilżenia kwas hialuronowy, pantenol, mocznik lub witaminę E. 

W pielęgnacji cery suchej warto uwzględnić produkty, które zawierają budujące barierę naskórka ceramidy. Pomogą one nie tylko nawilżyć skórę i ochronić przed utratą wody, ale również odbudować barierę lipidową.

Czytaj więcej:

Tak ochronisz skórę przed szkodliwym działaniem smogu i niebieskiego światła

Domowe sposoby na piękne stopy

Domowe sposoby na blizny i przebarwienia

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: cera sucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy