Reklama

Pielęgnacja cery trądzikowej: Co trzeba o niej wiedzieć?

Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Trądzik powinien być leczony pod okiem specjalisty, a odpowiednia pielęgnacja to element wspomagający kurację. Jak dbać o cerę trądzikową, by nie sprawiała problemów?

Czym charakteryzuje się cera trądzikowa?

Cera trądzikowa odznacza się przede wszystkim wypryskami, rozszerzonymi porami oraz nadmiernie wydzielanym sebum. Na takiej cerze pojawiają się zaskórniki zarówno otwarte, jak i zamknięte, a także przebarwienia oraz blizny, które są spowodowane stanami zapalnymi. 

Cera trądzikowa nie jest problemem, tylko nastolatków, ale często dotyczy osób dorosłych. Cechuje się tym, że stany zapalne mają tendencje do nawrotów. Problemy cery trądzikowej mogą mieć różne przyczyny. Uznaje się, że może to być stres, nieodpowiednia dieta lub zaburzona gospodarka hormonalna, a także źle dobrane produkty pielęgnacyjne. 

Jak dbać o cerę trądzikową?

Reklama

Istotnym elementem codziennej pielęgnacji cery trądzikowej jest oczyszczanie. Rano pozwoli pozbyć się wydzielonego sebum, ale także pozostałości produktów aplikowanych na noc. Wieczorem należy dokładnie zmyć makijaż. W tym etapie warto zastosować dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Polega ono na dokładnym zmyciu makijażu np. płynem micelarnym oraz późniejszym umyciem produktami przeznaczonymi do mycia twarzy. W ten sposób cera trądzikowa jest przygotowywana do kolejnych kroków pielęgnacyjnych. 

Co dalej po oczyszczeniu cery trądzikowej?

Cera trądzikowa wymaga złuszczania naskórka. Nie należy jednak robić tego codziennie. Jesienią oraz zimą zaleca się stosowanie peelingów kwasowych, natomiast wiosną oraz latem można sięgnąć po peelingi enzymatyczne. 

Kolejny krok to tonizacja skóry trądzikowej. W ten sposób można przywrócić prawidłowe pH skóry. Chociaż coraz częściej mówi się o tym, że umycie twarzy środkiem powierzchniowo czynnym nie zmienia pH. Potwierdzono to badaniem "Facial skin physiology recovery kinetics during 180 min. Post washing with cleanser" w 2016 roku. 

Jeśli jednak zależy nam na stosowaniu toniku, należy pamiętać, by robić do delikatnie. W związku z tym można zrezygnować z wacików i produkt nałożyć dłońmi. 

Podczas porannej pielęgnacji cery trądzikowej po tonizacji można użyć serum, które zapanuje nad nadmiernym wydzielaniem sebum. Wieczorem można postawić na produkty, które np. zawierają kwas salicylowy, który wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i bakteriobójcze.     

Nawilżanie cery trądzikowej

Kolejny krok jest istotny z punktu widzenia każdego typu oraz podtypu cery, czyli nawilżanie. Rano oraz wieczorem można stosować dokładnie te same produkty, które będą chronić skórę przed utratą wody. 

Natomiast jeśli chcemy zastosować różne produkty, to warto pamiętać, że aplikowane rano kremy powinny być lekkie, natomiast na noc można stosować intensywniejsze nawilżenie, które będzie stanowić ochronę dla wcześniej nałożonego serum.   

Bardzo ważne jest również stosowanie kremów z filtrem, które zabezpieczą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. SPF powinien być aplikowany codziennie, przez cały rok. Należy nakładać go zaraz po kremie nawilżającym i przed ewentualnym nałożeniem makijażu. 

Czytaj więcej:


Domowe sposoby na blizny i przebarwienia

Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych?

Te składniki kosmetyków mają fatalną reputację. Czy słusznie?

Kwas salicylowy: Jak działa na skórę twarzy?

Zobacz także:

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy