Na stres - joga

To połączenie ćwiczeń fizycznych, koncentracji i głębokiego oddechu. Nie kojarzmy jej wyłącznie ze wschodnią filozofią życia i skomplikowanymi pozycjami wyłącznie dla wtajemniczonych.

 
 poboczem.pl
Pozycja drzewa uczy równowagi
 © Panthermedia

Z długiej listy assan – tak nazywane są pozycje jogi – wybraliśmy kilka prostych ćwiczeń, które każda z nas może wykonywać w domowym zaciszu. Nie wymagają specjalnych umiejętności czy sprawności fizycznej. Spróbujmy włączyć je do codziennego grafika zajęć, a szybko przekonamy się, że doskonale odprężają, rozluźniają mięśnie i poprawiają samopoczucie.

Uczmy się oddychać. Większość z nas na co dzień oddycha nerwowo, szybko i zbyt płytko. Tymczasem w jodze uczymy się oddychać spokojnie, głęboko, aż „do brzucha”, zmuszając do pracy nie tylko płuca, ale też i przeponę. Nauczyciele jogi twierdzą, że tylko dzięki oddechowi przeponą możemy się naprawdę rozluźnić.

W nauce głębokiego oddychania pomoże nam następujące ćwiczenie: leżymy na plecach, a na przeponie kładziemy np. dwie książki. Oddychamy tak, aby widzieć, że książki unoszą się pod wpływem wdechu i opuszczają podczas wydechu. Można też powtarzać w myślach słowo: relaks, relaks, relaks… Ma to ogromną siłę odprężającą.

Vrksasana, czyli pozycja drzewa, wzmacnia system nerwowy. Stajemy ze stopami obok siebie, następnie opieramy stopę jednej nogi na wewnętrznej stronie uda drugiej nogi. Wersja łatwiejsza - ze stopą na łydce sąsiedniej nogi. Ta pozycja uspokaja i stabilizuje emocje. Daje emocjonalną stabilność i wewnętrzną równowagę.

Pozycja dziecka rozluźnia kręgosłup
 © Panthermedia

Balasana to tzw. pozycja dziecka. Siadamy pośladkami na piętach, a czołem dotykamy ziemi. Ręce układamy wzdłuż tułowia. Jeśli mamy problem z siadaniem na piętach, możemy rozchylić nogi, by tułów ułożył się między kolanami – wtedy ręce wyciągamy do przodu. W tej pozycji rozciągamy i rozluźniamy kręgosłup, a krew spływa do mózgu.

Siad turecki doskonale relaksuje
 © Panthermedia

Sukhasana to tzw. siad turecki. Siadamy na krawędzi kilkakrotnie złożonego koca, krzyżujemy nogi. Dłonie kładziemy na kolanach i składamy je tak, by kciuk i palec wskazujący łącząc się razem formowały okrąg. Oddychamy przez nos kilka minut. Pozycja ta „otwiera” stawy biodrowe, gdzie kumulują się stresy.

Pies z głową w dół dotlenia mózg
 © Panthermedia

Adho mukha svanasana czyli pies z głową w dół to tzw. łagodna pozycja odwrócona, . Stoimy na stopach na wyprostowanych lub lekko ugiętych nogach, rozstawionych na szerokość bioder. Całe dłonie opieramy na ziemi – na szerokość ramion. Kość ogonową wypinamy do sufitu, brodę przyciągamy do klatki piersiowej, a głowa zwisa swobodnie między ramionami. Ta pozycja dotlenia mózg, rozjaśnia umysł i uspokaja.

Ta pozycja przynosi ulgę zmęczonym nogom
 © Panthermedia

Viparita karani na odprężenie - to pozycja, którą warto wykonać po męczącym dniu. Kładziemy się na plecach, a proste nogi wyciągamy w górę. Ręce układamy wzdłuż tułowia. Zamykamy oczy i swobodnie oddychamy przez przynajmniej 5 minut. Uwaga! Nie wykonujmy jej w pierwszym i drugim dniu miesiączki.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas