Nosisz choker na szyi? Musisz to przeczytać!
Choker na szyję wrócił i ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze do niedawna można było sądzić, że moda na ten naszyjnik pozostała w latach 90. Współcześnie jednak widzimy jego renesans, propagowany także przez gwiazdy światowego formatu. Choć obecnie przybiera różne formy (aksamitki, koronki, łańcuszki), nadal wzbudza zainteresowanie, a czasami także kontrowersje. Przyjrzymy się jego historii, poznajmy jego znaczenie i zobaczmy, jak nosić choker na szyi!
Co łączy Wielką Rewolucję Francuską i lata 90?
Aby zrozumieć, skąd wziął się choker na szyi, należy cofnąć się do schyłku XVIII wieku i przenieść do Francji. Po zakończeniu tamtejszej "Wielkiej Rewolucji", kobiety nosiły czerwoną tasiemkę blisko szyi, aby w ten sposób uczcić pamięć zmarłych ofiar. Jednak już sto lat później - w erze wiktoriańskiej - symbolika chokera zmieniła się i stał się on modną biżuterią wśród kobiet z wyższych sfer. Osobą, odpowiedzialną za jego sławę, była Aleksandra Duńska: królowa Wielkiej Brytanii i żona Edwarda VII. Większość jej porterów i zdjęć zdobiły charakterystyczne dla tamtych czasów naszyjniki z drogocennych kamieni.
W podobnym okresie rozwijała się również inna symbolika. Jedna z nich zakładała, iż choker na szyję jest znakiem charakterystycznym dla lesbijek. Jednak to znaczenie już dawno przestało obowiązywać! Dowodem są lata 90., w których można było zobaczyć tasiemkę wokół szyi wielu kobiet - nie tylko homoseksualnych. Popularną formą były ówcześnie cienkie, czarne linie, układające się w ażurowe wzory, które przypominały tatuaż. Stąd też wzięło się popularne określenie: "choker tatoo". Z powodzeniem nosiły go m.in.: Naomi Campbell, Britney Spears i Jennifer Aniston.
Współczesny choker na szyję
Nazwa "choker" wywodzi się z angielskiego słowa "choke", oznaczającego: dławienie, krztuszenie, duszenie i ucisk w gardle. Znaczenie to jest jednak czysto symbolicznie, ponieważ w rzeczywistości ten biżuteryjny dodatek spełnia zupełnie inną funkcję. Swe przenośne określenie zawdzięcza zatem wyłącznie sposobowi noszenia blisko szyi.
Współczesny choker na szyję ma niewiele wspólnego z tym, noszonym w przeszłości. Obecnie można doświadczyć bogatej różnorodności form, pomysłów i metod wykonania przez czołowych producentów naszyjników i bielizny (np. polska firma Promees). Choker na szyi może więc przybrać formę klasyczną (aksamitne i satynowe wstążki lub rzemyk), biżuteryjną (złoty lub srebrny łańcuszek, obroża z pereł), a nawet erotyczną (w zestawie ze zmysłową bielizną wieczorową).
Popularne są również dodatki, upiększające standardową tasiemkę, łańcuszek lub wstążkę. W tym celu stosuje się, chociażby: zawieszki, wisiorki, kokardki lub cyrkonie. Wśród rozwiązań kolorystycznych wciąż przoduje choker czarny, choć wersje ze złota lub srebra są równie pożądane, zwłaszcza ze względu na swój biżuteryjny charakter. O tym, jak efektywnie i stylowo może prezentować się choker na szyi, przekonały się niejednokrotnie: Kim Kardashian, Hailey Baldwin-Bieber, Rihanna, Gigi Hadid czy Ariana Grande.
Jak nosić choker na szyi?
Sposób, w jaki można nosić choker na szyi, zależy od umiejętnego połączenia naszyjnika z resztą ubioru. Jako że jest to naszyjnik, który wzbudza zainteresowanie i przykuwa uwagę, należy dobierać go ostrożnie, aby nie zaburzyć kompozycji. Nie bez znaczenia są również własne preferencje oraz oczekiwany efekt.
Srebrny i złoty choker w wydaniu biżuteryjnym Wieczorowe kreacje doskonale czują się w towarzystwie srebrna lub złotego chokera. Subtelne łańcuszki dodają szyku i skutecznie podkreślają elegancję. Warto nosić je do sukienek z odkrytymi ramionami, ponieważ wtedy prezentują się w pełnej okazałości. Złoty choker na szyję jest ponadto często łączony z dodatkami typu: gwiazdki, krzyżyki i koraliki.
Można również pokusić się o nieco bardziej okazałą formę naszyjnika w postaci pereł lub kamieni szlachetnych. Jednak w takim wydaniu choker na szyi będzie raczej zarezerwowany do oficjalnych i uroczystych wydarzeń, na które warto założyć elegancką i klasyczną kreację.
Oczywiście zarówno choker srebrny, jak i złoty są z powodzeniem noszone także w wydaniu mniej formalnym. Często łączy się je ze swetrami, topami lub koszulami. Kontrast, jaki zachodzi między biżuteryjnym naszyjnikiem, a mniej zobowiązującym strojem, daje fantastyczny efekt!
Choker czarny do casualowych kreacji
Czarny choker na szyi zawsze prezentuje się olśniewająco. Zasada ta tyczy się zarówno kreacji casualowych, jak i wieczorowych. Warto więc uwzględnić ten aspekt uniwersalności podczas zakupów!
Cienkie rzemyki są świetnym dopełnieniem codziennych stylizacji. Wystarczy założyć białą bluzkę, klasyczne jeansy i zawiązać w kokardkę choker na szyi, aby zyskać modny i olśniewający wygląd. Dla podkreślenia efektu można wypróbować różne rodzaje dekoltów, np. półokrągłych lub typu hiszpanka. Klasyczne rzemyki bez dodatkowych ozdób odpowiadają miejskiemu stylowi. Można je więc nosić do sportowych stylizacji!
Choker czarny jest również dobrym pomysłem na nieco bardziej elegancką kreację. W takich sytuacjach najczęściej można spotkać wersje aksamitne, także z dodatkiem srebrnej lub złotej zawieszki. Przykładem modnej i pięknej stylizacji z aksamitką jest połączenie bluzki i spódnicy lub założenie długiej, prostej sukni.
Interesującym wyborem są również biżuteryjne chokery Promees, które oprócz cienkiej tasiemki, posiadają złoty, diamentowy lub czarny łańcuszek, biegnący między piersiami. Rewelacyjnie wygląda on z eleganckimi marynarkami, bluzkami lub bardziej pikantnymi stylizacjami wieczorowymi.
Choker - kobiecy dodatek i pewny sprzymierzeniec
W czasach, w których wszyscy chcą się wyróżniać, choker daje ku temu realną możliwość. Sprawia, że stylizacje - nawet te najzwyklejsze - nabierają charakteru i świeżości. Różnorodność form pozwala natomiast znaleźć taki choker na szyję, który odda osobowość i pragnienia jego właścicielki. Choć historia tego naszyjnika sięga kilkuset lat wstecz, jego obecna popularność jest wielka i silna, jak jeszcze nigdy wcześniej!
Choker na szyi jest nie tylko modny, ale i znaczący. Pomimo że dawna symbolika przestała go obowiązywać, jego noszenie nie jest bez znaczenia. Współcześnie jest on przejawem kobiecości, odwagi i zdecydowania, co czyni go sprzymierzeńcem wszystkich kobiet.