Nowe spojrzenie na oczko
Oto podstawowe zabiegi, które pomogą w utrzymaniu czystości w zbiorniku.
Jeśli wczesną wiosną nie usunęłaś uschniętych części roślin zeszłorocznych, zrób to jak najszybciej. Możesz też raz na trzy lata wymienić wodę w oczku i oczyścić je ze szlam u i osadów, które są na dnie zbiornika.
Nie masz filtrów, które wypłukują zanieczyszczenia i przywracają wodzie odpowiedni stopień twardości oraz odczyn pH? Możesz stosować specjalne preparaty, które zapobiegają rozwojowi glonów. Jeżeli nie chcesz stosować chemii, do walki z glonami wykorzystaj biopreparaty. Takie środki możesz kupić w supermarketach ogrodniczych lub sklepach interenetowych.
Aby woda była czysta i nie rozwijały się w niej glony, powinna być napowietrz ana. Najprostsze sposoby to zainstalowanie małej fontanny albo posadzenie roślin wodnych, które żywią się materią organiczną i przeprowadzają naturalną filtrację wody w oczku. Świetnie sprawdzi się wywłócznik pełny, oczeret jeziorny, pałka wąskolistna, kosaciec żółty, manna mielec, trzcina czy tatarak zwyczajny.
Jeżeli w oczku będziesz uprawiać rośliny natleniające, pamiętaj, że do życia potrzebna im jest odpowiednia ilość światła słonecznego. Musisz więc zadbać, aby rośliny pływające nie przysłoniły zbyt dużej powierzchni tafli wody.
Zobacz także: