Nowe spojrzenie na oczko

Oto podstawowe zabiegi, które pomogą w utrzymaniu czystości w zbiorniku.

Rośliny natleniające potrzebują więcej światła słonecznego
Rośliny natleniające potrzebują więcej światła słonecznego 123RF/PICSEL

Jeśli wczesną wiosną nie usunęłaś uschniętych części roślin zeszłorocznych, zrób to jak najszybciej. Możesz też raz na trzy lata wymienić wodę w oczku i oczyścić je ze szlam u i osadów, które są na dnie zbiornika.

Nie masz filtrów, które wypłukują zanieczyszczenia i przywracają wodzie odpowiedni stopień twardości oraz odczyn pH? Możesz stosować specjalne preparaty, które zapobiegają rozwojowi glonów. Jeżeli nie chcesz stosować chemii, do walki z glonami wykorzystaj biopreparaty. Takie środki możesz kupić w supermarketach ogrodniczych lub sklepach interenetowych.

Aby woda była czysta i nie rozwijały się w niej glony, powinna być napowietrz ana. Najprostsze sposoby to zainstalowanie małej fontanny albo posadzenie roślin wodnych, które żywią się materią organiczną i przeprowadzają naturalną filtrację wody w oczku. Świetnie sprawdzi się wywłócznik pełny, oczeret jeziorny, pałka wąskolistna, kosaciec żółty, manna mielec, trzcina czy tatarak zwyczajny.

Jeżeli w oczku będziesz uprawiać rośliny natleniające, pamiętaj, że do życia potrzebna im jest odpowiednia ilość światła słonecznego. Musisz więc zadbać, aby rośliny pływające nie przysłoniły zbyt dużej powierzchni tafli wody.

Zobacz także: 

Para prezydencka Stanów Zjednoczonych, królowa Elżbieta, książę Karol i księżna Kamila podczas kolacji w Pałacu Buckingham
Melania Trump, Królowa Elżbieta II i Donald Trump. Londyn
Melania Trump, Królowa Elżbieta II i Donald Trump. Londyn
Królowa Elżbieta II i Donald Trump. Londyn
+7

Zakrętki - Najlepiej używaj nowych. Jeżeli decydujesz się na stare, nie wkładaj ich do zmywarki (bo uszczelki mogą się uszkodzić), ale umyj je i wyparz wrzątkiem. Wytrzyj czystą ściereczką i tuż przed zakręceniem słoika przetrzyj wnętrza zakrętek gazą nasączoną spirytusem.
W spiżarni lub piwnicy - słoiki z przetworami wstaw do chłodnego, ciemnego pomieszczenia (piwnicy, spiżarni). Nie szkodzi im też temperatura pokojowa pod warunkiem, że jest tam ciemno, np. w szafce, ale nie w kuchni z powodu gorąca. Pamiętaj, że podczas przerabiania produktów na dżemy, konfitury i powidła maleje w nich ilość cennych składników (aż do 60 procent). Potem stopniowo tracą je nadal. A po 12 miesiącach, chociaż nie są jeszcze zepsute, mają o wiele mniejszą wartość, a za to dużo cukru. Najlepiej więc zjeść je koniecznie jeszcze przed upływem roku.
Smażenie - używaj do tego celu garnka z grubym dnem. Dobry jest też żeliwny wok, czyli metalowe naczynie przypominające miskę z jedną lub dwiema rączkami do przyrządzania potraw na ogniu. A zamiast dodawać pod koniec smażenia zwykły cukier, możesz wsypać cukier żelujący i tzw. pektyny (8-16 g na 1 kg owoców). Skraca to czas ogrzewania oraz gęstnienia. Jeśli chcesz zrobić przetwory niskocukrowe, zastąp cukier naturalnymi środkami słodzącymi (np. stewią, ksylitolem).
Mieszanie - w czasie smażenia trzeba je często mieszać. Najlepiej drewnianą łyżką (metalowa przecina miąższ skórki), by owoce się nie rozpadały.
+4
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas