Stopy po lecie

Poświęćmy im codziennie tylko kilkanaście minut, a odwdzięczą się nam zdrowiem.

 
 poboczem.pl
W lecie stopy nosiłaś odsłonięte, z pewnościa więc ich naskórek znacznie stwardniał
 poboczem.pl

Nasze stopy wymagają teraz nie mniej troski niż latem. "Zamknięte" w półbutach, czółenkach czy botkach nie mają już tyle swobody, ile w przewiewnych sandałach. Nieco je więc dopieśćmy.

Kąpiel z solą przywróci gładkość

Przynajmniej raz w tygodniu zafundujmy im domowe SPA: kąpiel w wodzie z dodatkiem bogatej w minerały soli, zmiękczający i nawilżający peeling oraz dobry balsam do stóp. Przed kąpielą nóg w solance, zetrzyjmy zrogowaciały naskórek z pięt specjalną tarką.

Intensywne nawilżanie uelastyczni skórę

Stopy, tak jak i dłonie, wymagają codziennego nawilżania dodadzą i odżywiania. Warto więc zaopatrzyć się w dobry krem lub balsam, np. z aloesem, który ma doskonałe właściwości nawilżające.

Raz w tygodniu możemy nasmarować stopy lekko podgrzaną oliwą z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny. Gdy skóra nieco wchłonie „kosmetyk”, nałóżmy na nogi cienkie, bawełniane skarpetki i zdejmijmy je dopiero rano.

Ziołowe ukojenie dla nóg

Kąpiele stóp w letnim wywarze z kwiatów rumianku doskonale łagodzą podrażnienia skóry. A z dodatkiem soli (najlepiej morskiej) zmniejszają obrzęki nóg. Do wywaru z rumianku można też dodać kilka kropli przeciwgrzybiczego olejku z drzewa herbacianego.

Bakterio- i grzybobójczo działa nalewka nagietkowa – do kupienia w aptekach. Można ją stosować np. przy grzybicy stóp i na pękające pięty.

Olejek lawendowy ma silnie działanie antyseptyczne i nawilżające. Warto dodawać go do wody, w której moczymy nogi, wystarczy pięć kropli.

Propoplis i witaminy zmiękczą naskórek

Po lecie nasze pięty często są suche i pękają. Potrzebują więc szczególnej pielęgnacji. Po wymoczeniu w wodzie z solą lub w naparze z ziół, posmarujmy je maścią z witaminą A, E, F i propolisem. Składniki te doskonale zmiękczają zrogowaciały naskórek, łagodzą podrażnienia i nawilżają skórę. Pamiętajmy, aby smarować stopy kremem po każdym myciu.

Limonka z miętą dodadzą świeżości

Zadbane stopy muszą ładnie pachnieć. W zakrytych butach często jednak się pocą (zwłaszcza gdy przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach). Pamiętajmy więc o codziennej pielęgnacji i stosowaniu dezodorantów. Ale jeśli przestrzeganie higieny i zwykłe dezodoranty nie wystarczają, można wypróbować specjalistyczne preparaty przeciwpotowe.

Gimnastyka i masaż rozluźnią mięśnie

Nasze stopy przez cały dzień ciężko pracują. Przyda im się więc trochę ćwiczeń dla rozluźnienia i wzmocnienia mięśni.

Odprężająco działa np. turlanie stopą gumowej piłeczki z kolcami oraz masaż. Najpierw delikatnie masujemy po kolei każdą stopę od palców w górę. Następnie dłonią zamkniętą w pięść rozcieramy podeszwy stóp okrężnymi ruchami. Potem masujemy po kolei wszystkie palce. Na koniec znów gładzimy stopy. Jeśli mamy w domu elektryczny masażer, warto z niego często korzystać.

Rewia 39/2011

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas