Ukwiecone święta

Możesz sprawić, że doniczkowa azalia, cyklamen i poinsecja będą cieszyć oczy przez całą zimę, a po okresie spoczynku zakwitną na nowo – na następne Boże Narodzenie.

Te zimowe kwiaty lubią stanowisko na parapecie
Te zimowe kwiaty lubią stanowisko na parapecie123RF/PICSEL

Poinsecja

Spoczynek: Gdy przekwitnie, przytnij ją tak, by na bocznych gałązkach zostało nie więcej niż trzy pąki (są w kątach liści). Poinsecję jednopędową przytnij nad trzecim lub czwartym pąkiem. Przez cztery (do sześciu) tygodni trzymaj w temperaturze 12-15°C. Nie podlewaj, nie nawoź.

Pobudzanie: W marcu lub kwietniu przesadź ją do świeżej ziemi. Ustaw w jasnym miejscu o temp. 20°C. Podlewaj obficie. Gdy nowe pędy osiągną długość kilku centymetrów, zacznij nawożenie. W lipcu wszystkie nowe łodyżki przytnij około dwóch centymetrów. Tak samo w sierpniu. Od połowy listopada przez sześć tygodni zakrywaj poinsecję, np. kloszem z papieru. W tym okresie przez 14 godzin na dobę powinna pozostawać w ciemności.

Cyklamen perski

Spoczynek: Po przekwitnięciu, co następuje najczęściej w kwietniu, przenieś roślinę do chłodnego i ciemniejszego pomieszczenia. Ogranicz podlewanie, jednak nie dopuść do całkowitego wyschnięcia ziemi w doniczce. 

Pobudzanie: Kiedy minie ryzyko przymrozków, od drugiej połowy maja, możesz wystawić ją na zewnątrz: na balkon lub taras - w miejsce półcieniste, gdzie może spędzić całe lato. Na ten okres ogranicz podlewanie i zaprzestań nawożenia. W sierpniu lub na początku września bulwy przesadź do świeżej ziemi i przenieś do wnętrza o temp. 15-20°C. Ustaw na stanowisku z rozproszonym światłem. Rozpocznij nawożenie. 

Dopóki cyklamen nie zakwitnie, zasilaj go nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Nie ma sensu przechowywać rośliny dłużej niż trzy lata - zwykle wtedy przestaje wydawać kwiaty.

Azalia

Spoczynek: Po przekwitnięciu przenieś doniczkową azalię w chłodniejsze miejsce. Ogranicz podlewanie, ale nie dopuść do przesuszenia podłoża.

Pobudzanie: W drugiej połowie maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, azalię zadołuj w ogrodzie - w ziemi torfowej. Regularnie podlewaj i zasilaj nawozem do roślin wrzosowatych. Na początku września przesadź do doniczki ze świeżym podłożem do azalii i różaneczników. Przenieś najpierw do chłodnego pomieszczenia o temp. 8-10°C, a gdy pojawią się pąki kwiatowe - do salonu. Pamiętaj, że azalia najlepiej rośnie i najdłużej kwitnie w miejscu, w którym temperatura nie przekracza 18°C.

Cyklamen kwitnie bogato i kolorowo
Cyklamen kwitnie bogato i kolorowo123RF/PICSEL

Jakie okazy kupować? Jakie wybrać im stanowisko w domu?

Wybierz cyklamen, który ma dużo pąków kwiatowych (mogą być ukryte wśród liści) i tylko pojedyncze kwiaty rozwinięte - dłużej będzie zdobił twoje wnętrze. 

Bulwa powinna wystawać nieco z ziemi. Rozgarnij ostrożnie liście i sprawdź, czy u ich nasady nie ma oznak gnicia. Ustaw na parapecie północnego okna, pod którym nie ma kaloryfera. 

Zwróć uwagę, czy liście azalii są ciemnozielone, błyszczące i bez plam oraz czy jest dużo jeszcze nierozwiniętych pąków. 

Roślina ta najlepiej czuje się w temp. 10-12ºC. Postaw ją więc przy samym oknie, byle nie w przeciągu, bo zareaguje zrzuceniem kwiatów. 

Kup poinsecję, która w sklepie nie stała w przeciągu, np. na wprost drzwi wejściowych. Na czas transportu opatul ją. 

W domu ustaw tam, gdzie nie będzie narażona na podmuchy zimnego i gorącego powietrza. 

Zobacz także:

Dawid Woliński: Naturalność daje mi power do przetrwaniaStyl.pl