Woda w ogrodzie
Mała sadzawka, strumyk czy staw – każdy rodzaj zbiornika wodnego poprawia mikroklimat, zaprasza zwierzęta i sprawia rozkosz naszym oczom.
Grzybienie białe
Zwane są też nenufarami lub liliami wodnymi to jedne z najpiękniejszych roślin do oczek wodnych. Istnieje wiele odmian zróżnicowanych pod względem głębokości sadzenia, dlatego każdy może wybrać coś dla siebie. Kwitną od czerwca do października. Należy sadzić je w koszach używając żyznej ziemi. Na początku sadzimy płycej, w miarę wzrostu kosz przenosimy głębiej.
Grążel żółty
To bylina niezwykle pożyteczna, gdyż zimą dostarcza tlenu. Wytwarza długie kłącza i kwitnie od maja do sierpnia. Lubi wody stojące, więc nie nadaje się do zbiorników z kaskadami.
Kotewka orzech wodny
To jedna z najpiękniejszych roślin pływających. Najatrakcyjniej wygląda jesienią, gdy liście kotewki przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Kwitnie od czerwca do sierpnia, ale jej kwiaty są niepozorne. Ciekawostką jest to, że do niedawna jej orzechy jadane były w Polsce, a także służyły jako karma dla zwierząt.
Niezapominajka błotna
To roślina o drobnych niebieskich kwiatach z żółtym oczkiem. Potrzebuje dużo wilgoci, dlatego sadzimy ją w pobliżu oczek wodnych. Kwitnienie trwa od wiosny do końca lata. Dorasta od 10 do 40 cm i rozrasta się za pomocą kłączy. Lubi glebę bogatą w azot.
Kosaciec żółty
Dorasta do dwóch metrów. Jego kłącza sadzi się na głębokości 5-20 cm. System korzeniowy rozrasta się bardzo szybko pobierając przy tym dużo składników pokarmowych i oczyszczając w ten sposób wodę w oczku, co zapobiega rozwojowi glonów.
Hiacynt wodny
Pochodzi z tropikalnych krajów Ameryki, dlatego w Polsce traktowany jest jako roślina jednoroczna. Nie wymaga sadzenia, wystarczy położyć go na powierzchni wody i poradzi sobie sam. W gorące lato może zakwitnąć jasnofioletowymi kwiatami przypominającymi popularne hiacynty. Hiacynt wodny to doskonały filtr dla naszego oczka. Nie pozwoli rozrosnąć się glonom.
Zobacz także: