Wybierz idealne rośliny dla siebie

Rośliny o barwnych liściach będą pięknie zdobić twoje pokoje przez cały rok.

Jesienią i zimą rośliny stojące w ciepłych pomieszczeniach co 4 tygodnie można dokarmiać naturalnym nawozem
Jesienią i zimą rośliny stojące w ciepłych pomieszczeniach co 4 tygodnie można dokarmiać naturalnym nawozem 123RF/PICSEL

Wrażliwe begonie 

Najlepiej czują się w wilgotnym powietrzu, w temperaturze 14°C do ok. 21°C. Nie lubią moczenia liści ani środków do ich nabłyszczania. Podlewaj je wodą miękką (np. przegotowaną) o temperaturze pokojowej, najlepiej do podstawki. Nadmiar wylej.

Wytrwałe peperomie 

To dobre rośliny dla zapracowanych. Lubią półcień, jednak kiedy mają za ciemno, nieładnie wyciągają swe łodyżki - bo szukają światła. W liściach gromadzą wodę, dlatego nie lubią zbyt wilgotnego podłoża, najlepiej sprawdzić palcem, czy już przeschło, i dopiero niezbyt obficie podlać roślinę.

Kapryśne fikusy 

Od lat znany jest z dużych, pięknie zielonych liści fikus sprężysty. Od niedawna spotkać możemy również jego odmiany w barwnych wersjach. Szczególnie źle znoszą niedobór światła, nagłe zmiany temperatury, przeciągi i za wysoką temperaturę. Niezadowolone zrzucają liście. Pamiętaj o ich regularnym, dość obfitym podlewaniu i nawożeniu. I że sok fikusów jest trujący!

Oryginalne marantowate 

Rośliny te podnoszą i opuszczają swe liście w zależności od pory dnia. Niezbyt dobrze znoszą wysuszone powietrze, dlatego by miały wilgotniej, warto ustawić je na głębszych podstawkach z keramzytem i wodą. W doniczkach utrzymuj stale lekko wilgotną ziemię.

Dla lubiących wyzwania - afelandra 

Lubi wysoką wilgotność powietrza i ciepło (18°C-25°C). Codziennie zraszaj jej liście, ale nie mocz kwiatów. Pilnuj, by podłoże było stale lekko wilgotne. Roślina szybko zrzuci liście, jeśli będzie miała za sucho. Kiedy ma za mokro, choruje.

Warto wiedzieć - uciążliwe przędziorki 
Drobniutkie, białe punkty na liściach i pajęczynka rozpięta między łodyżkami to znak obecności przędziorków. Te szkodniki uwielbiają suche i rozgrzane powietrze. Żeby się ich pozbyć, zanurz roślinę na kilka minut w wodzie. Pamiętaj też o jej codziennym spryskiwaniu. 
Zobacz także:

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas