Zrzuć skórę
To już ostatni dzwonek na wykonanie głębokiego peelingu w gabinecie kosmetycznym. Znikną blizny, przebarwienia i plamy. Skóra będzie młodsza.
Peeling polega na kontrolowanym niszczeniu skóry. Podczas zabiegu zostaje usunięta warstwa martwych komórek, a odsłonięta świeżych i zdrowych. W gabinetach mamy do wyboru kilka rodzajów peelingów: ultradźwiękami (kawitacyny), mechaniczny (mikrodermabrazja) lub chemiczny (chemabrazja).
Ścieranie
Peeling kawitacyjny usuwa nadmiar sebum, wygładza skórę, nawilża ją i regeneruje. Bywa wstępem do dalszych zabiegów. Mikrodermabrazja to mechaniczne ścieranie naskórka za pomocą urządzenia wyposażonego w głowice pokryte np. kryształkami diamentu. Oba peelingi są polecane dla osób, które walczą z trądzikiem, zaskórnikami i bliznami.
Spalanie
Do peelingu chemicznego wykorzystuje się kwasy, które usuwają (spalają) z naskórka zrogowaciałe komórki i pobudzają fibroblasty, aby zwiększyły wytwarzanie kolagenu. Najpopularniejsze peelingi chemiczne to Yellow Pee, Easy Pythic Peel oraz eksfoliacja AHA. Stosuje się je w celu odmłodzenia skóry.
Nie drażnij skóry
Nie możesz poddać się głębokiemu peelingowi, gdy masz: opryszczkę, w ciągu kilku poprzednich miesięcy leczyłaś się retinoidami, planujesz wyjazd, np. na narty.
Skóra po peelingu jest niemal bezbronna. Aby nie doszło do podrażnień i przebarwień przez 4 tygodnie unikaj słońca, przez miesiąc stosuj kremy z filtrem SPF co najmniej 30 (nawet wówczas, gdy nie ma słońca), przez dwa tygodnie nie używaj kremów z AHA, stosuj preparaty z wit. C i absolutnie nie zdrapuj złuszczającego się naskórka.
Jakie kwasy złuszczają skórę?
Kwas trójchlorooctowy
Bardzo silny związek jest używany m.in. w peelingu TCA pod kontrolą lekarza. Znakomicie odmładza. Po zabiegu skóra jest brązowa i tworzy się na niej skorupka.
Kwas glikolowy
Występuje w trzcinie cukrowej. W stężeniach do 15 proc. nawilża skórę, pomiędzy 20 a 35 proc. lekko ją złuszcza, a powyżej 50 proc. odnawia skórę właściwą.
Kwas pirogronowy
W naturze jest obecny np. w jabłkach. Peeling pirogronowy niweluje trądzik oraz osusza skórę łojotokową.
Kwas salicylowy
Znajduje się m.in. w liściach brzozy. Rozluźnia połączenia międzykomórkowe usuwając naskórek. Odblokowuje pory.
Kwas migdałowy
Nie zwiększa wrażliwości skóry na działanie słońca, dlatego można go stosować o każdej porze roku. Złuszcza delikatnie. Likwiduje przebarwienia.
JOG