W walce ze smogiem pomocna jest...dieta!

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza zatruwa cały organizm i sprzyja rozwojowi chorób, i to nie tylko układu oddechowego. Choć nie ma cudownego medykamentu, który usunie toksyny z naszego organizmu, można się w tej walce wspomóc dietą, odpowiednio ją modyfikując.

article cover
123RF/PICSEL

W walce ze smogiem pomocna jest...dieta!

Wygaś ogniska zapalne

Najlepszym wsparciem są przeciwutleniacze (antyoskydanty). Są to związki o charakterze przeciwzapalnym, usuwające z organizmu nadmiar wolnych rodników. 

Odpowiadają za toczące nas choroby i przyspieszają proces starzenia. Należą do nich: brokuły, papryka, pomidory i przetwory z nich, rośliny strączkowe, awokado, oleje roślinne, ryby morskie, orzechy, migdały,
kurkuma, pestki dyni i nasiona słonecznika, czosnek, suszone morele.
Warzywa i owoce z wysoką zawartością rutyny i witamin P i C są nie tylko bogatym źródłem antyoksydantów, ale również spowalniają utlenianie witaminy C, przedłużając jej działanie. Ta z kolei wspiera nerki i wątrobę w odprowadzaniu toksyn. Codziennie zjadaj choć garść jednego z wymienionych owoców (mogą być świeże, mrożone lub przetworzone): aronia, czarna porzeczka, borówki amerykańskie, jeżyny i maliny. Pamiętaj, im ciemniejszy kolor owoców, tym większe stężenie antyoksydantów.
Pij zieloną herbatę, od czasu do czasu sięgaj po czerwone wino i codziennie parz sobie czystek. Te napoje są źródłem polifenoli, które niszczą wolne rodniki. Czystek możesz pić bez ograniczeń, jak herbatę. A jeśli wolisz soki – każdego dnia wypijaj szklankę soku z ogórka lub z buraka – neutralizują toksyny.
Antyoksydanty najlepiej dostarczać wraz z urozmaiconą dietą, ale można też sięgnąć po suplement. Taksyfolina to silny przeciwutleniacz pochodzenia roślinnego – pozyskiwana jest z kory modrzewia syberyjskiego, a dostępna – pod postacią witaminy P Bajkalskiej.

Źródło: Twoje Imperium
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas