Reklama

Reklama

5 sprawdzonych sposobów na letnie obrzęki

Lecz się naturalnie!

1. Nogi stale w ruchu

W letnie popołudnia puchną i ciążą Ci nogi? Wypróbuj "rowerek" lub inne ćwiczenia, w czasie których będziesz unosić kończyny do góry. Dzięki nim zalegające w tkankach płyny, w tym limfa, będą mogły odpłynąć. Znikną widoczne obrzęki, a obwód Twoich łydek i ud zmniejszy się. Jest szansa, że uzyskasz poprawę na długie lata. Jeśli zaś dokuczają Ci obrzęki w rejonie tułowia, np. w okolicy brzucha, pomogą Ci jazda na rowerze, szybki spacer albo pływanie.

2. Masaż - drenaż limfatyczny

 By usprawnić odpływ limfy, rób go zawsze od dołu do góry, w kierunku serca. Taki dość silny masaż dłonią można robić na całym ciele - od stóp przez łydki, okolice kolan, uda, brzuch w kierunku szyi i twarzy. Wykonywany raz w tygodniu skutecznie usuwa obrzęki.

Reklama

U rehabilitanta lub kosmetyczki

Często wykonują oni masaż limfatyczny za pomocą bańki chińskiej. Próżnia przez nią wytwarzana silnie pobudza cyrkulację płynów. Można też skorzystać ze specjalnego urządzenia, które z różną siłą "wciąga" i masuje określone rejony ciała, przyspieszając odprowadzanie limfy z tkanek.

3. Słona kąpiel

Pół kilograma soli morskiej lub soli z Morza Martwego wsyp do wanny z ciepłą (nie gorącą) wodą i zanurz się w tej solance na co najmniej 15 minut.

Opcja dla osób niemających wanny

Przeciwobrzękową kąpiel możesz urządzić tylko swoim stopom, jeśli to one są największym problemem, bo nogi puchną Ci w kostkach. Wystarczy, że wsypiesz ¾ szklanki zwykłej soli do miski z letnią wodą i zamoczysz w niej nogi na kwadrans.

4. Zioła zamiast soli

Jeśli obrzęki dokuczają Ci często, zdecydowanie ogranicz używanie soli w pożywieniu, bo właśnie ona sprzyja zatrzymywaniu wody w tkankach. Sól zastąp przyprawami ziołowymi, a przede wszystkim bazylią, pieprzem albo natką pietruszki. Związki w nich zawarte skutecznie zapobiegają obrzękom limfatycznym. Przy okazji zioła te wzbogacają smak potraw na tyle, że wydają się one bardziej słone.

Ważne też owoce

Zawarte w cytrusach substancje - witaminy i rutyna - uszczelniają naczynia limfatyczne, wzmacniają ich ścianki, a w efekcie zapobiegają przenikaniu limfy do tkanek. Co też istotne, zwiększają wydolność nerek.


5. Nawadnianie

Jeżeli nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości wody, jego naturalną reakcją na odwodnienie jest zatrzymywanie jej w tkankach (stąd obrzęki). Każdy proces metaboliczny organizmu odbywa się w wodzie, dlatego organizm dąży do zapewnienia sobie jej zapasów.

Aktywność kontra nadwaga

By zapobiec obrzękom, powinnaś wypijać co najmniej 1,5 - 2 l wody dziennie. Jak wynika z ostatnich badań, organizm dobrze nawadnia nie tylko czysta woda, ale też herbata i kompot.

Na Żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy