6 sposobów na rozgrzewkę
Podstawową sprawą jest wysypianie się i spożywanie śniadań. Co jeszcze może chronić twój organizm przed wychłodzeniem?
Chleb, bułeczki, kasza z orkiszu
Ten szlachetny gatunek pszenicy lekko podnosi ciśnienie krwi i długo trawiony, rozgrzewa organizm od środka. Pieczywo orkiszowe oraz kasza są źródłem szczególnie zalecanych węglowodanów złożonych (gluten zawarty w orkiszu bardzo rzadko wywołuje objawy nietolerancji pokarmowej). Polub też pęczak, kaszę jaglaną, bulgur czy komosę ryżową. Zawarte w nich minerały (w tym elektrolity) wpływają na układ krwionośny i hormonalny, usprawniając mechanizmy termoregulacji. Śniadanie w postaci ciepłej kaszy z suszonymi owocami i orzechami dostarczy ci energii na cały dzień i zapobiegnie marznięciu.
Zupa jak termofor
Ten sposób rozgrzewania organizmu stosują mieszkańcy Wschodu. Jeśli więc nie przepadasz za kaszami, na śniadanie pałaszuj zupę. Gotuj ją poprzedniego dnia, na słabym ogniu, minimum półtorej godziny. Doskonale rozgrzeje zupa z soczewicy, rosół lub minestrone (włoska, gęsta zupa warzywna).
Kawa z kardamonem
Zimą warto przyprawiać dania i napoje mocniej niż latem. Możesz używać np. czarnego pieprzu, ostrej papryki lub chili. Zawarta w nich kapsaicyna szybko rozgrzewa organizm. Podobnie działają kurkuma, cynamon, kardamon, imbir, pieprz cayenne czy goździki, też zawierające olejki eteryczne. Przyprawami posypuj sałatki, kanapki, dania obiadowe. Kardamon dodawaj do kawy i herbaty, pałaszuj też ciepły mus jabłkowy lub gruszkowy przyprawiony cynamonem i miodem.
Herbatki rozgrzewające
Wybieraj te z czarnym bzem, rozmarynem, goździkami, cynamonem lub imbirem. Kupując, czytaj etykietę i sprawdzaj, czy mają w składzie owoce, czy tylko aromaty. Unikaj herbatek z jeżynami, malinami, lipą, bo pobudzają pocenie się i utratę ciepła.
Nie zmarzniesz na spacerze
Zaopatrz się w węglowe ogrzewacze dłoni wielokrotnego użytku (np. Heatpad). Wystarczy zgiąć metalowy krążek w środku saszetki, by wywołać błyskawiczną reakcję chemiczną, która spowoduje rozgrzanie się zawartości aż do 50 °C. Taki ogrzewacz działa przez 60 minut, a potem, przed kolejnym spacerem, należy wrzucić go do gotującej się wody (po 8 minutach możesz go znowu użyć). Warto też sprawić sobie specjalne rękawice (na baterie), które po włączeniu przez 6 godzin utrzymują stałą temperaturę aż 43 °C.
Ćwiczenia na krążenie
Możesz je robić w kolejce, na przystanku autobusowym czy przy biurku. Na kilkanaście sekund napinaj wszystkie mięśnie, od łydek do karku. Musisz poczuć całe ciało. Licz do 15, rozluźnij. Powtarzaj napięcia kilka razy. Już po chwili krew w całym organizmie zacznie krążyć szybciej i poczujesz, jak miłe ciepło rozchodzi się po twoim ciele. Podobnie zadziała masaż uciskający, a szczególnie zalecanym miejscem są okolice nadgarstków (płytko biegną tu naczynia krwionośne). By się rozgrzać, przez kilka minut uciskaj kciukiem wewnętrzną część przedramienia, 2 cm poniżej nadgarstka.
2/2016 Na Żywo