Abstynencja zapobiega nowotworom?
To FAKT! Picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na liczne nowotwory: jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby, jelita grubego i piersi.
Warto też pamiętać, że spożywanie alkoholu jest przyczyną innych chorób, np. marskości wątroby, zapalenia trzustki. Im więcej się go pije, tym ryzyko jest większe.
Dlatego zalecane jest ograniczenie wypijanych porcji alkoholu. W przypadku kobiet do jednej, a mężczyzn dwóch dziennie. Standardowa porcja to 10-12 gramów czystego alkoholu, 100-120 ml czerwonego wina, 280-330 ml piwa, 30-40 ml wódki.
Warto jednak pamiętać, że alkohol w każdej postaci jest szkodliwy, niezależnie od tego czy pijemy piwo, wino czy wódkę. Pod względem zachorowania na raka okazjonalne upijanie się ( nie mniej niż 5-6 porcji alkoholu dla mężczyzn, 4-5 dla kobiet) może być nawet bardziej niebezpieczne niż codzienna umiarkowana dawka alkoholu.
Ryzyko zachorowania na raka gardła i przełyku jest tym większe, jeśli łączymy picie alkoholu z paleniem tytoniu. Alkohol niszczy błonę śluzową jamy ustnej i gardła, co ułatwia wchłanianie szkodliwych związków chemicznych znajdujących się w dymie papierosowym.
Apio