Alergia na słońce
Zaczerwienienie, piekąca skóra, a czasem nawet drobne pęcherzyki to objawy oparzenia słonecznego. Na skórze może pojawić się także wysypka. Jak sobie pomóc?
Zimne kompresy na twarz i powieki
Rozgrzaną twarz przemyj letnią wodą, tonikiem bezalkoholowym lub mlekiem. Potem rozprowadź maseczkę z chłodnego jogurtu naturalnego, maślanki albo kefiru. Wybranym produktem możesz nasączyć cienką gazę i położyć ją na twarzy na pięć minut. Zabieg powtarzaj kilka razy w ciągu dnia.
Zaczerwienione, podrażnione od słońca oczy złagodzą ziołowe okłady (tzw. kompresowanie powiek). Zalej wrzątkiem dwie saszetki ziela świetlika, odczekaj aż napar naciągnie i wystygnie. Chłodnym płynem nasączaj płatki kosmetyczne i przykładaj je do zamkniętych powiek.
Schładzanie skóry pod prysznicem
Czerwone, spieczone ciało schładzaj stopniowo. Ustaw strumień wody tak, by był łagodny. Polewaj ciało od dołu do góry letnią wodą, a następnie powoli obniżaj jej temperaturę do chłodnej, ale nie zimnej. Zrezygnuj z mydła w kostce i olejku do mycia. Jeśli chcesz się odświeżyć, najlepszy będzie kremowy żel pod prysznic. Nie używaj gąbki ani myjki. Aby prysznic przyniósł ulgę, powinien trwać ok. pięciu minut. Potem delikatnie osusz się ręcznikiem (nie pocieraj nim skóry, tylko ją dotykaj).
Alergia na słońce
Drobna, czerwona, swędząca wysypka, która pojawia się na twarzy, dekolcie, ramionach i innych odsłoniętych częściach ciała, może być objawem alergii na słońce. Pij wapno, by złagodzić dolegliwości, przebywaj w cieniu, a gdy wychodzisz z domu, zakrywaj całe ciało lekkimi bawełnianymi ubraniami - do czasu, aż wysypka nie zniknie. Jeśli uczulenie się nasila, idź do lekarza.
Zobacz także: