Bakłażan - bogate źródło błonnika

​Znany też pod nazwą oberżyna, jest owocem, a precyzyjniej jagodą. Bakłażan to stały bywalec menu azjatyckich i śródziemnomorskich restauracji.

Kupuj te bakłażany, które mają mocno błyszczącą skórkę bez plam i zadrapań
Kupuj te bakłażany, które mają mocno błyszczącą skórkę bez plam i zadrapań123RF/PICSEL

Są bakłażany pękate, błyszczące, wielkie z regionu Morza Śródziemnego, w wersji mini popularne w Indiach, a także zielone, pomarańczowe i marmurkowe.

Zawiera ok. 90% wody, niewiele białka, tłuszczu i tylko 2% cukru. Ma dużo potasu, fosforu, żelaza, wapnia oraz wit. A, C i z grupy B. Bakłażan obfituje w błonnik - jest go w nim 50% więcej niż w jabłku. Wspomaga też trawienie tłustych mięs, ale uwaga, jest ciężkostrawny!

Dobre połączenie 

Ze względu na neutralny smak, bakłażan idealnie łączy się np. z suszonymi pomidorami, cukinią i papryką. Doskonale smakuje w panierce, smażony lub duszony z dodatkiem czosnku i cebuli. Świetnie sprawdza się na grillu. Z bakłażanów przyrządza się gulasz prowansalski ratatouille i grecką zapiekankę (moussaka). Można je też faszerować. Z ugotowanych sporządza się pasty i dipy.

Baba ghanoush, czyli dip po libańsku 

Bakłażany umyj, osusz i opalaj na palnikach 15 minut. Gdy zrobią się czarne, włóż do piekarnika na kolejne 15 min. Z gorących wyjmij miąższ i zblenduj go z czosnkiem, pastą sezamową, sokiem z cytryny i solą. Polej oliwą. Podawaj z pieczywem.

Jak wybrać najlepsze?

Kupuj te bakłażany, które mają mocno błyszczącą skórkę bez plam i zadrapań. Ogonek powinien być także jędrny i zdrowy. Najlepsze są oberżyny, które po wzięciu do ręki wydają się zbyt ciężkie w stosunku do rozmiaru. Aby sprawdzić, czy owoc jest dojrzały, delikatnie naciśnij go kciukiem. Jeżeli palec nie pozostawi na skórce śladu, wybrałaś idealny egzemplarz. 

Zobacz także:

Podpłomyki z dipem z bakłażanaStyl.pl
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas