Bardzo intymnie
Unikaj kąpieli, nie idź do fryzjera, zrezygnuj z ćwiczeń – wiele z nas wierzy, że tak właśnie powinnyśmy postępować w czasie okresu. Czy aby na pewno?
Oczywiście! Ćwiczenia nie są zabronione, a niektóre wręcz polecane ze względu na możliwość niwelowania i łagodzenia dolegliwości. Zrezygnuj jednak z ćwiczeń wysiłkowych. Idealne są np. pozycje jogi.
Czy można się kąpać?
Tak. Należy tylko pamiętać, aby unikać długiego leżenia w gorącej wodzie. Nic nie szkodzi także, abyś poszła na basen, ale zabezpiecz się tamponem i zadbaj o równowagę flory bakteryjnej pochwy (np. zastosuj probiotyk w tamponie).
Czy na noc można zakładać tampony?
A dlaczego nie? Nawet Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje ich stosowanie (pod warunkiem oczywiście przestrzegania zaleceń producenta). Dzięki nim możemy uniknąć zabrudzenia bielizny i pościeli. Trzeba tylko pamiętać o wymianie tamponu zaraz po przebudzeniu.
Czy można łykać tabletki przeciwbólowe?
Jak najbardziej. To nieprawda, że ból trzeba przetrzymać. Powiedz lekarzowi o odczuwanym w tych dniach bólu, a on pomoże ci dobrać leki i powie, jak często możesz je stosować. Dzięki nim będziesz mogła normalnie funkcjonować w ciągu dnia, ale też spokojnie spać w nocy.
Czy to prawda, że w czasie okresu nie powinno się chodzić do fryzjera?
To mit, który wyjątkowo długo pokutuje. Styliści fryzur mówią, że zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym czasie u kobiet, nie wpływają w żaden sposób na strukturę włosów i ich kondycję. Nie ma więc obaw przed koloryzacją czy ścięciem! Ważne są przede wszystkim umiejętności samego fryzjera.
Czy można się podczas miesiączki opalać?
Jeżeli tylko lubisz i zachowujesz podstawowe zasady bezpieczeństwa (które dotyczą każdej osoby bez względu na płeć, wiek czy stan fizyczny), nie ma żadnych przeciwwskazań przed leżeniem na słońcu w czasie menstruacji. Jedynie w czasie bardzo obfitego krwawienia warto zrezygnować z opalania się (żeby zapobiegać ewentualnym krwotokom).