Bez bólu i skutków ubocznych
Polacy co roku kupują w aptekach kilkadziesiąt milionów opakowań leków przeciwbólowych! Mimo że to, co może im pomóc, mają zwykle pod ręką...
Gdy budzi cię w środku nocy bolący ząb albo gdy z nerwów pęka ci głowa, zwykle łykasz jedną tabletkę przeciwbólową za drugą - a to prosta droga do uzależnienia. Lepiej sięgnąć po domowe sposoby.
Inhalacja albo napar
Gdy ból (także ten migrenowy) rozsadza ci głowę, wrzuć łyżkę świeżych lub suszonych liści bazylii do 1/2 litra wrzącej wody, wlej ją do miski, pochyl nad nią głowę przykrytą ręcznikiem i inhaluj się przez 5-10 minut.
Skutecznym lekarstwem jest także napar z tego zioła. Garść świeżych, posiekanych liści bazylii włóż do rondla, zalej szklanką wody i zagotuj, nakryj, zostaw na godzinę. Następnie przecedź napar i przelej do kubka. Pij ciepły (można go podgrzewać) lub w temperaturze pokojowej.
Stawy lubią żelatynę
Gdy stawy dają ci w kość, sięgnij po żelatynę. Cztery łyżeczki proszku wsyp do 1/4 szklanki gorącej wody, dokładnie wymieszaj i odstaw na noc do zastygnięcia.
Rano, gdy żelatyna zamieni się w galaretkę, zjedz ją na pusty żołądek. Do smaku możesz ją osłodzić np. miodem. Kuracja żelatyną powinna trwać ok. 6 tygodni. Możesz ją powtórzyć pół roku później.
Piasek z pieca
Jeśli twoją zmorą są nerwobóle, bóle reumatyczne i rwa kulszowa, stosuj okłady z gorącego piasku. Wygrzej go na blasze piekarnika, od czasu do czasu przemieszaj. Gdy będzie porządnie ciepły, wsyp go np. do poszewki jaśka. Kompres umieść na łóżku i połóż się na niego bolącym miejscem na ok. pół godziny. Kurację powtarzaj przez kilka dni.
Z kolei przy naciągniętych ścięgnach skorzystaj z przeciwzapalnego działania octu jabłkowego. Dwie jego szklanki wlej do wanny z gorącą wodą. Trzymaj w takiej kąpieli kontuzjowaną część ciała przez pół godziny. Zabieg powtarzaj codziennie do czasu, aż ból całkowicie ustąpi.
>>> Na co pomogą goździki? Sprawdź na kolejnej stronie <<<
Goździki: ssij i wcieraj
Ćmi cię ząb? Bez wizyty u stomatologa niestety się nie obędzie. Ale doraźnie z pomocą przyjdą ci goździki, które mają właściwości uśmierzające ból. Włóż do ust kilka goździków, starając się trzymać je w okolicy bolącego zęba. Ssij je, dopóki nie poczujesz, że ból zaczyna ustępować.
Możesz też zmieszać 3-4 krople olejku goździkowego z połową łyżeczki oliwy z oliwek. Nasącz miksturą wacik i umieść go na kilka minut w obolałym czy opuchniętym miejscu. Pamiętaj jednak, by nie stosować tej metody na noc - mogłabyś się zakrztusić watą w czasie snu.
Polski żeń-szeń na rany
Jeśli masz trudno gojące się rany, oparzenia lub owrzodzenia, niezawodny będzie żywokost lekarski. To ziele nazywa się czasem polskim żeń-szeniem, ponieważ wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przyspieszające regenerację tkanek.
Świeży, umyty liść przyłożony do rany szybko zasklepi uszkodzoną skórę, nie dopuszczając do infekcji.
Możesz też zrobić sobie okład ze sproszkowanego korzenia żywokostu, dodając odrobinę wody - tak by powstała gęsta papka. Nakładaj ją na bolesne żylaki, trudno gojące się rany, a nawet na krwawiące hemoroidy.
Gdy gardło jest jak tarka
Drapie cię w gardle i boli? Zrób sobie napar z szałwii: łyżeczkę suszonych listków ziela (lub kilka świeżych) zalej szklanką wrzącej wody i odstaw pod przykryciem na 10 minut, a następnie odcedź.
Gdy napar trochę przestygnie, dodaj do niego płaską łyżeczkę soli kuchennej, 10-15 kropli propolisu, łyżeczkę octu jabłkowego i wszystko dokładnie wymieszaj. Ciepłą miksturą (ale nie gorącą!) płucz chore gardło przynajmniej dwa-trzy razy dziennie.
Dodawaj też do lekko przestudzonej herbaty, naparu z lipy i babki lancetowej miód. Nie tylko załagodzi ból przy przełykaniu, ale też zahamuje rozwój grzybów, bakterii i wirusów.
ANNA STRĄK
Zobacz także: