Boli wątroba? Właśnie że nie!
Ból w prawej górnej części brzucha od razu przypisujemy wątrobie. Przyczyna jednak może kryć się gdzie indziej!
Wbrew obiegowej opinii wątroba nie boli, bo nie ma unerwienia czuciowego. Cierpimy, gdy drażnimy jej torebkę (przy rozciąganiu, zapaleniu, uszkodzeniu). Jak więc jest z tym bólem wątroby?
1. Kiedy wiadomo, że jest chora?
Wątroba boli - choć nienachalnie - przy infekcji. Dużo wyraźniejszymi objawami są żółtaczka, gorączka i ogólnie złe samopoczucie. Może boleć, jeśli w wątrobie powstanie cysta albo ropień i zacznie rozciągać torebkę. Gdy pęknie cysta, wydostający się płyn drażni tkanki, wywołując w tej okolicy ból. Dolegliwości bólowe czasem towarzyszą marskości, białaczce, chłoniakom i guzom (pierwotnym i przerzutowym).
2. A kiedy boli coś innego?
Najczęstszą przyczyną bólu w okolicy wątroby jest kamica pęcherzyka żółciowego (zwanego potocznie woreczkiem). Mówi się, że to choroba płci pięknej, pulchnej, płodnej i... po czterdziestce. Kamień daje o sobie znać, gdy utknie w szyi pęcherzyka lub w brodawce Vatera i zatka odpływ żółci. Ból przy kamicy jest silny, kolkowy i objawia się zazwyczaj krótko po posiłku - zwłaszcza tłustym!
Często tzw. ból wątroby to zwykła niestrawność. Obciążenie posiłkiem wywołuje dolegliwości, które na szczęście mijają na ogół samoistnie lub po wykorzystaniu domowych sposobów: naparów ziołowych z rumianku, kminku, rozmarynu, wielogodzinnej głodówki.
Ból w prawej górnej części brzucha może też oznaczać problemy z prawą nerką - zapalenie, niedokrwienie, kamicę, ropień, cystę, krwiak.
Jak go odróżnić? Ból lokalizuje się raczej z tyłu (w okolicy kręgosłupa, a napad trwa dłużej - do kilku godzin; może mu towarzyszyć obecność krwi w moczu i częstsze bieganie do toalety.
Za ból wątroby można także wziąć wczesne stadium półpaśca, zanim jeszcze pojawi się charakterystyczna, pęcherzykowa wysypka.
Przy owrzodzeniach dwunastnicy lub końcowej części żołądka (odźwiernik) ból też pojawia się po jedzeniu - tyle że łagodzą go leki zobojętniające, a towarzyszy mu uczucie pełności, wzdęcia, odbijania i gazy.
Niekiedy za ból odpowiada wyrostek (jeśli jest tzw. zakątniczy, ale to rzadkość). Przyczyną może być też zapalenie jelit, zespół drażliwego jelita albo guz. Dolegliwości w prawym podżebrzu to czasem zapalenie lub zawał płuca albo zawał serca.
>>>Na kolejnej stronie dowiesz się, jak chronić wątrobę<<<
Jak chronić wątrobę?
Trzymaj wagę. Otyłość i nadwaga szkodzą wątrobie. Ruszaj się! Pamiętaj, że wątrobę wspiera każda aktywność fizyczna, nawet nieregularna - korzystny jest już zwykły spacer, taniec, praca w ogródku.
Jedz więcej warzyw i owoców - są bogate w przeciwutleniacze, które wspierają funkcjonowanie wątroby, a przy tym zawierają poprawiający pracę jelit błonnik.
Ogranicz tłuszcze nasycone (masło, smalec, żółte sery, mleko, mięso i wędliny) na rzecz olejów roślinnych, oliwy, awokado oraz ryb.
Pij dużo wody, bowiem oczyszcza wątrobę z toksyn. Ogranicz alkohol, słodycze i napoje gazowane. Rzuć palenie!
Stosuj ostropest plamisty (zawiera regenerującą wątrobę sylimarynę) lub dostępne na rynku leki z sylimaryną.