Chcesz ćwiczyć jogę? Sprawdź, czy możesz
Zwolennicy jogi twierdzą, że leczy ona ciało i duszę. Jednak to nie jest aktywność dla każdego!
Zwana balsamem dla duszy joga, łącząca ćwiczenia rozciągające, kontrolowane oddychanie i medytację, jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych form aktywności, którą można uprawiać w każdym wieku. A jednak nie na wszystkich ma ona zbawienny wpływ.
Jak nie zrobić sobie krzywdy?
Osoby cierpiące na jaskrę i z niekontrolowanymi skokami ciśnienia powinny przed rozpoczęciem ćwiczeń jogi skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem są też zaawansowana osteoporoza oraz wstawiony sztuczny staw. Konieczność stosowania różnorodnych pozycji sprawia, że jogi nie powinny ćwiczyć osoby, które mają kłopoty z równowagą (przy wykonywaniu asan niezbędne jest wytrzymanie w jednej pozycji przez co najmniej minutę).
Osoby, które odczuwają ból w plecach, powinny się najpierw upewnić, czym on jest spowodowany. Jeśli na przykład dyskopatią, joga nie pomoże, wręcz przeciwnie - ból może się jeszcze bardziej nasilić.
Warto także wiedzieć, że joga może skutkować nadwyrężeniami stawów, więzadeł i ścięgien, szczególnie jeśli ćwiczymy ją sami lub pod okiem niedoświadczonego instruktora. W ekstremalnych przypadkach więzadła rozciągają się tak, że nie mogą już stanowić wzmocnienia dla stawów.
W przypadku mięśni ryzyko to jest mniejsze, bo lepiej dopasowują się do dużego obciążenia.