Reklama

Reklama

Chcesz schudnąć? To najprzyjemniejszy sposób!

Zumba jest obecnie jedną z najpopularniejszych form treningu, na jaki decydują się Polki. Dlaczego tak jest i jakie efekty osiąga się już po kilku tygodniach ćwiczeń, opowiada instruktor zumby Tomasz Oracz.

Styl.pl: Czym jest zumba?

Tomasz Oracz, instruktor zumby ze studia fitness Fit&Well: - Zumba łączy w sobie elementy fitness z tańcem inspirowanym rytmami latynoamerykańskimi. Została stworzona przez Alberta "Beto" Pereza, sławnego kolumbijskiego trenera fitnessu, który pewnego razu zwyczajnie zapomniał przynieść na swoje zajęcia kasety z muzyką do aerobiku. Zmusiło go to do improwizowania i użycia prywatnej kolekcji muzyki latynoskiej. Zajęcia zakończyły się zaskakująco dobrym efektem, przez co Perez postanowił kontynuować ćwiczenia fitness z taką muzyką. Dla mnie osobiście zumba jest - i powtarzam to na każdych zajęciach - przede wszystkim dobrą zabawą.

Reklama

Co jest w zumbie takiego, że od lat cieszy się tak dużym zainteresowaniem?

- Tak jak powiedziałem, zumba to po prostu dobra zabawa. Nie wykonujemy tu określonych ćwiczeń z ciężarem czy bez, nie mamy nad sobą instruktora sugerującego kolejne powtórzenia mimo, że mięśnie odmawiają nam posłuszeństwa. Na zajęciach możemy poczuć się swobodnie, szybko się odstresować i wynieść z nich ogromną dawkę pozytywnej energii. Ja jako instruktor sam tego doświadczam. Zawsze po zajęciach mam w sobie większą energię energię, którą czerpię od ludzi na sali. To tak właśnie działa.

Jakie daje korzyści dla zdrowia?

- Zumba z pewnością pomaga poprawić kondycję, a także zgubić kilka kilogramów. Korzystając z programów "Strong by Zumba" czy "Zumba Toning" możemy również wzmocnić czy modelować nasze ciało. W odróżnieniu od ćwiczeń na siłowni, podczas zajęć zumby w identyczny sposób angażujemy wszystkie partie mięśni. Ciało w całości staje się jędrniejsze i traci nadmiar tkanki tłuszczowej.

- Tak, jak inne ćwiczenia aerobowe, zumba świetnie wpływa na nasze zdrowie, m.in. zapobiega chorobom układu krążenia, obniża poziom stresu, dotlenia. Zumba reguluje także gospodarkę hormonalną, m.in. produkcję hormonów, takich jak somatotropina i insulina, które korzystnie wpływają na metabolizm.

To ile kilogramów można za pomocą zumby zrzucić i, w których partiach ciała widać pierwsze efekty, mniej tkanki tłuszczowej?

- Na jednych zajęciach spalamy ok. 450 kcal, jednak wszystko zależy od naszego indywidualnego zaangażowania w trening. Zumba jest poniekąd treningiem cardio, więc pomaga nam skutecznie spalać tkankę tłuszczową. W tego typu treningach tętno znajduje się w tzw. strefie "fat burning zone", czyli na poziomie 60-70 proc. tętna maksymalnego. Wówczas zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na tlen, a co za tym idzie - doprowadza się do przekształcenia tłuszczów w energię, ponieważ te spalane są tylko w obecności odpowiedniej ilości tlenu. Poza tym zumba angażuje do pracy większą liczbę partii mięśniowych. Trenując w ten sposób zazwyczaj pierwsze efekty widzimy w okolicach tułowia.

- Jeśli chodzi o intensywność treningu to również jest indywidualna sprawa. Na początek zalecałbym zajęcia 2-3 razy w tygodniu, później możemy zwiększyć intensywność, pamiętając oczywiście o odpowiedniej regeneracji.

Kto może ćwiczyć zumbę, a dla kogo i kiedy nie jest wskazana?

- Zumbę ćwiczyć może praktycznie każdy, komu pozwala na to stan zdrowia: dziecko, dorosły, kobieta czy mężczyzna, oczywiście dobierając odpowiedni program dla siebie.

Rozmawiała Magdalena Tyrała

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy