Ciepło dla zdrowia
Lecznicze właściwości ciepła mają wielowiekową tradycję. Do wygrzewania się na plaży, w saunie, w wannie wypełnionej ciepłą wodą nie trzeba nikogo namawiać. Warto pamiętać, że rozgrzewającą i leczniczą moc mają także przyprawy, okłady i napoje.
Ciepło przyniesie ulgę w schorzeniach narządu ruchu, bólu mięśni i stawów, także przy osteoporozie, artretyzmie, przeciążeniu mięśni i stawów. Dobrze działa także na osoby o niskim ciśnieniu, przy problemach z nerkami i pęcherzem, w kłopotach trawiennych, problemach skórnych. Ale należy pamiętać, że arytmia serca, problemy z krążeniem, skłonność do pękających naczynek, owrzodzenia podudzi i skłonność do tworzenia się żylaków, cukrzyca, ciąża - są przeciwwskazaniem do mocniejszego rozgrzewania ciała.
Potrawy z papryczką chili
Nawet jeśli nie przepadasz za pikantnymi daniami, dodawaj do do nich papryczkę chili. Na przednówku jest cennym źródłem witamin: A, C, z grupy B, da nam także potas i żelazo. Ma także właściwości antynowotworowe, spala tłuszcz i znakomicie rozgrzewa.
Borowina, fango
Borowina (leczniczy torf) i fango (błoto lecznicze) w postaci pasty, okładu lub kąpieli uśmierzą ból mięśni i stawów, ulżą w dolegliwościach reumatycznych, zapaleniu stawów. Rozgrzeją, oczyszczą i zadziałają przeciwzapalnie.
Pieprz
Dla Azjatów właściwości prozdrowotne pieprzu nie są żadną nowiną, u nas piperyna (składnik pieprzu) zaczyna robić furorę. Rozgrzeje, przyspieszy spalanie tłuszczu i działa antynowotworowo. Poprawi też koncentrację i odporność.
Grzaniec
Grzane wino z dodatkiem kardamonu (działa moczopędnie), goździkami (mają właściwości łagodzące kaszel) i cynamonem (obniża cholesterol, zwalcza bakterie) skutecznie ochroni przed przeziębieniem, ale także poprawi nastrój i zadziała antydepresyjnie.
Zobacz także: