Reklama

Reklama

Co lubi twoje serce?

Dolegliwości układu krążenia często pojawiają się u kobiet w okresie menopauzy.

Ale to nie znaczy, że czekają nas już jedynie same choroby. Trzeba tylko wprowadzić kilka zmian w stylu życia. Podpowiadamy, co dobrze wpływa na kobiece serce.

Brak nadwagi

 Jeśli masa ciała zwiększy się o 20 procent, aż ośmiokrotnie wzrasta ryzyko nadciśnienia  i miażdżycy. Poza tym mogą pojawić się też zakrzepy w naczyniach krwionośnych. One z kolei przyczyniają się do powstania choroby niedokrwiennej serca. Na dodatek nadwaga i otyłość brzuszna powodują rozwój cukrzycy  typu 2, która osłabia serce. 

Codzienny spacer

Należy zrobić 10 tysięcy kroków każdego dnia, aby utrzymać układ krążenia w dobrej formie. Aż 2-3 tysiące kroków robimy, krzątając się  po domu. Kolejne  3 tysiące to wyjście na zakupy. Reszta, czyli ok. 4 tysiące kroków, pozostaje na spacer. 

Reklama

Odpowiedni poziom witaminy D3

Bez niej serce nie może sprawnie działać. Tworzy się ona w organizmie pod wpływem słońca. Dlatego w ciepłe dni na 20 minut wystaw twarz i dłonie w jego stronę. A od września do kwietnia zażywaj tabletki uzupełniające jej brak.
 
 

Ciemna (gorzka) czekolada

 Dobrze jest zjeść każdego dnia 2-3 kostki czekolady z minimum 70 proc. kakao. Zawiera wzmacniający magnez - ulubiony pierwiastek twojego serca oraz całą masę flawonoidów - substancji, które chronią naczynia krwionośne przed uszkodzeniami.

 

Zdrowe zęby

 Choć to brzmi dziwnie próchnica osłabia układ krążenia. Bakterie, które odpowiadają za dziury w zębach, mogą przedostać się do krwi, a potem do serca - i tam siać spustoszenie. Dlatego tak ważne jest regularne chodzenie do dentysty i dbanie o zdrowy uśmiech.

Te badania rób co roku

Sprawdź tzw. profil lipidowy. W jego skład wchodzi badanie stężenia cholesterolu całkowitego oraz frakcji  LDL (zły) i HDL (dobry)  oraz poziomu trójglicerydów. Badaj także poziom cukru, czyli glukozy  na czczo.

Czytaj też: Jak wirusy wpływają na zdrowie serca?

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy