Co lubi twoje serce?
Dolegliwości układu krążenia często pojawiają się u kobiet w okresie menopauzy.
Ale to nie znaczy, że czekają nas już jedynie same choroby. Trzeba tylko wprowadzić kilka zmian w stylu życia. Podpowiadamy, co dobrze wpływa na kobiece serce.
Brak nadwagi
Jeśli masa ciała zwiększy się o 20 procent, aż ośmiokrotnie wzrasta ryzyko nadciśnienia i miażdżycy. Poza tym mogą pojawić się też zakrzepy w naczyniach krwionośnych. One z kolei przyczyniają się do powstania choroby niedokrwiennej serca. Na dodatek nadwaga i otyłość brzuszna powodują rozwój cukrzycy typu 2, która osłabia serce.
Codzienny spacer
Należy zrobić 10 tysięcy kroków każdego dnia, aby utrzymać układ krążenia w dobrej formie. Aż 2-3 tysiące kroków robimy, krzątając się po domu. Kolejne 3 tysiące to wyjście na zakupy. Reszta, czyli ok. 4 tysiące kroków, pozostaje na spacer.
Odpowiedni poziom witaminy D3
Bez niej serce nie może sprawnie działać. Tworzy się ona w organizmie pod wpływem słońca. Dlatego w ciepłe dni na 20 minut wystaw twarz i dłonie w jego stronę. A od września do kwietnia zażywaj tabletki uzupełniające jej brak.
Ciemna (gorzka) czekolada
Dobrze jest zjeść każdego dnia 2-3 kostki czekolady z minimum 70 proc. kakao. Zawiera wzmacniający magnez - ulubiony pierwiastek twojego serca oraz całą masę flawonoidów - substancji, które chronią naczynia krwionośne przed uszkodzeniami.
Zdrowe zęby
Choć to brzmi dziwnie próchnica osłabia układ krążenia. Bakterie, które odpowiadają za dziury w zębach, mogą przedostać się do krwi, a potem do serca - i tam siać spustoszenie. Dlatego tak ważne jest regularne chodzenie do dentysty i dbanie o zdrowy uśmiech.
Te badania rób co roku
Sprawdź tzw. profil lipidowy. W jego skład wchodzi badanie stężenia cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (zły) i HDL (dobry) oraz poziomu trójglicerydów. Badaj także poziom cukru, czyli glukozy na czczo.