Co robić, gdy masz zawroty głowy?
Zawroty głowy mogą sygnalizować chorobę, ale też to, że trzeba zmienić okulary lub leki albo wykonać test błędnika.
Zawroty głowy mogą pojawiać się w różnych sytuacjach i mogą towarzyszyć im inne dolegliwości. Oto kilka wskazówek, dzięki którym rozpoznasz ich konkretną przyczynę.
Uszkodzony błędnik
Kłopoty pojawiają się na skutek jego podrażnienia, najczęściej, gdy chorowałaś na grypę, zapalenie oskrzeli lub gdy na stałe przyjmujesz leki przeciwbólowe, antybiotyki lub moczopędne. Zawrotom towarzyszą nudności, wymioty, zaburzenia równowagi.
Nasza rada. Możesz zrobić prosty test sprawdzający, jak działa błędnik. Zamknij oczy, wyciągnij rękę przed siebie, po czym dotknij palcem czubka nosa. Gdy nie możesz trafić, przyczyną zawrotów jest najprawdopodobniej uszkodzony błędnik. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u laryngologa, który zrobi badania i zleci odpowiednie leki. Czasem zawroty łagodzi unikanie soli i słonych potraw.
Sygnał miażdżycy
Gdy dochodzi do zwężenia i usztywnienia tętnic szyjnych, zmniejsza się przepływ krwi do mózgu i pojawiają się zawroty głowy. Możesz mieć wówczas wrażenie zataczania się, braku równowagi lub oszołomienia.
Nasza rada. Konieczna jest wizyta i badania u neurologa, ale zanim do niej dojdzie, stosuj dietę sprzyjającą obniżeniu cholesterolu. Ogranicz więc tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso maksymalnie do 2 razy w tygodniu. Odstaw też słodycze i produkty przetworzone. Jedz więcej produktów zbożowych oraz warzyw i owoców.
Źle dobrane okulary
Mogą być przyczyną zawrotów głowy, zwłaszcza, gdy kupiłaś okulary w markecie lub na bazarze bez badania wzroku. Gdy zbyt długo ich używasz, oprócz zawrotów możesz mieć też bóle głowy i zaburzenia widzenia.
Nasza rada. Nie kupuj okularów w sklepie ani na bazarze. Szkła musisz dopasować u okulisty lub optometrysty (nie u optyka) w salonie optycznym. To dobra alternatywa, gdy na wizytę u okulisty musisz długo czekać. Nawet, jeśli już je dopasowałaś, okulistę odwiedzaj raz w roku.
Niewłaściwe leki na nadciśnienie
Niektóre z nich mogą prowadzić do nadmiernego spadku ciśnienia, co objawia się zawrotami głowy, a w najgorszym razie omdleniem. Objawy te zwykle pojawiają się na początku leczenia albo przy zmianie leku. Może okazać się, że nie jest on dobrze dobrany i działa zbyt silnie, powodując dolegliwości.
Nasza rada. Gdy poczujesz się bliska omdlenia, usiądź, poluzuj ubranie, wypij małymi łykami szklankę chłodnej wody. Zgłoś się do lekarza i powiedz, jak się czujesz po lekach, które zostały ci przepisane. Poproś o ich zmianę lub lepsze dobranie dawki.
Zmiany w kręgosłupie
Zawroty głowy mogą świadczyć o zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego. Wtedy pojawiają się nagle i trwają kilka sekund.
Nasza rada. Nie zwlekaj i koniecznie idź do ortopedy. Może być potrzebne RTG lub rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego albo badanie przepływu krwi w tętnicach szyjnych. Staraj się nie siedzieć zbyt długo w jednej pozycji z pochyloną głową - jej nagłe odchylenie może skutkować zawrotami. Codziennie wykonuj proste ćwiczenia rozciągające mięśnie kręgosłupa szyjnego, np. przyciąganie brody do klatki piersiowej lub skłony szyi do ramienia.
Ważne
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? Jeśli zawroty głowy są silne i częste, tj. zdarzają się kilka razy w tygodniu lub codziennie albo kończą się omdleniem, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Jeśli zemdleje osoba bliska, a dodatkowo zauważysz u niej niedowład ręki lub nogi, zaburzenia mowy i jej rozumienia, zwężenie źrenic, albo opadanie górnej powieki, natychmiast wezwij pogotowie. To może być udar mózgu!
Zobacz także: