Co robić w przypadku oparzeń, otarć, skaleczeń...

Źle leczone urazy mogą być zagrożeniem dla całego organizmu.

Oparzenie to jeden z najpopularniejszych domowych wypadków
Oparzenie to jeden z najpopularniejszych domowych wypadków123RF/PICSEL

Oparzenia termiczne

Jeśli skóra jest zaczerwieniona, piecze, pojawił się obrzęk - masz oparzenie 1. stopnia. Schłódź miejsce letnią wodą, a potem coraz zimniejszą (przez ok. 20 minut). Osusz skórę,  nałóż jałowy opatrunek. Weź środek przeciwbólowy i dużo pij. Gdy miejsce oparzenia bardzo boli, pojawiły się pęcherze z płynem  - jest to oparzenie  2. stopnia. Jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Rany urazowe

Gdy dojdzie do mechanicznego uszkodzenia skóry, przemyj i zdezynfekuj zranione miejsce (solą fizjologiczną lub środkiem do dezynfekcji). Zatamuj krwawienie  - przyłóż do rany jałową gazę i ją dociśnij. Na koniec ochroń skaleczoną/otartą skórę plastrem lub opatrunkiem.

Odleżyny

Powstają w miejscach narażonych na długotrwały ucisk. Zaczerwienioną skórę przemyj roztworem soli fizjologicznej, a ranę dezynfekuj, np. Octeniseptem. Potem nanoś cienką warstwę kremu regenerującego, np. Argotiabu. Odleżynę chroń opatrunkiem przyspieszającym gojenie. Dobierz  go do fazy leczenia.  Gdy odleżyna jest ciemna - pomoże hydrożelowy. Przy żółtej z wysiękiem - chłonny, alginianowy. Gdy zmiana przestaje się sączyć i ma kolor czerwony  - hydrokoloidowy.

Warzywa i owoce ekologiczne. Takie rzeczy trzeba wiedzieć!Interia.tv
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas