Co robić, żeby głowa nie bolała
Są różne przyczyny bólu głowy. Latem najczęstsza z nich to odwodnienie, dlatego zwłaszcza w upały pijmy 2-3 litry wody dziennie.
Inną częstą przyczyną ataków bólu głowy jest meteoropatia, czyli nadwrażliwość na zmiany pogody. Kiedy ciśnienie atmosferyczne spada lub się waha, możemy reagować na tę zmianę bólem głowy. Wystarczy jednak zażyć zwykłą tabletkę przeciwbólową i ból zniknie. Takimi bólami głowy - choć bywają uciążliwe - przejmować się nie trzeba, bo nie zagrażają zdrowiu. Czasem jednak ból głowy może być objawem poważnych chorób. Sprawdźmy, jakich.
Udar mózgu
Nagły, ostry ból głowy może być sygnałem udaru mózgu. Świadczą o nim też inne objawy: bełkotliwa mowa, połowiczny niedowład mięśni - niemożność poruszania ręką i nogą po jednej stronie ciała, opadający jeden kącik ust, niedowidzenie w jednym oku. Nasza rada: jeśli zaobserwujemy u siebie lub innych takie objawy, dzwońmy na pogotowie. Powiedzmy, że podejrzewamy udar i opiszmy objawy - obsługa karetki zawiezie nas wtedy do szpitala, który ma oddział udarowy.
Nadciśnienie
Ból głowy związany z tą chorobą umiejscawia się zwykle z tyłu głowy, w okolicy potylicy. Najbardziej dokuczliwy jest rano. Często towarzyszą mu szumy uszne. Nasza rada: poprośmy lekarza, by zmierzył nam ciśnienie. Gdy będzie za wysokie, podpowie, co zmienić w diecie i przepisze odpowiednie leki.
Jaskra
Początkowo choroba nie daje innych objawów, poza bólem głowy. Jest zwykle bardzo silny. Zaczyna się za gałką oczną i rozchodzi w stronę skroni i czoła, rzadziej obejmuje całą głowę. Mogą mu towarzyszyć wymioty i mdłości. Ważne! W jaskrze dochodzi do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej i uszkodzenia nerwu wzrokowego. Nasza rada: gdy odczuwamy taki rodzaj bólu głowy, jak najszybciej skonsultujmy się z okulistą. Jeśli jaskra nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i nie będzie leczona, może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Zwyrodnienia kręgosłupa
Na bóle głowy narzekamy często przy przeciążeniach szyjnego odcinka kręgosłupa. Dochodzi do nich, gdy zbyt długo siedzimy w jednej pozycji albo gdy śpimy na niewłaściwej poduszce. Nasza rada: poprośmy lekarza o RTG kręgosłupa szyjnego i skonsultujmy się z rehabilitantem, który nauczy nas, jak gimnastykować szyję, by zniwelować napięcie mięśni i ból. Wygodniejsze spanie zapewni poduszka ortopedyczna.
Rodzaje bólów głowy
✔ Klasterowy. Potrafi pojawić się w nocy i wyrwać nas ze snu. Jest ostry, świdrujący, silny, zwykle obejmuje połowę twarzy. Może mu towarzyszyć łzawienie oczu czy wyciek z nosa. Trwa od kilku minut do kilku godzin. Ulgę w tego rodzaju bólu przyniesie zwykła tabletka przeciwbólowa.
✔ Migrenowy. Obejmuje zwykle jedną stronę głowy i trwa wiele godzin, a nawet dni. Mogą towarzyszyć mu mdłości, wymioty oraz nadwrażliwość na zapachy i światło. Tabletka przeciwbólowa pomoże jedynie wtedy, gdy weźmiemy ją jak tylko poczujemy zbliżający się atak bólu. Jeśli migrena pojawia się częściej niż raz w miesiącu, idźmy do neurologa.
✔ Napięciowe. Są efektem stresu. Bólowi towarzyszy uczucie, że mamy na głowie zaciskającą się obręcz. Zwalczymy go tabletką przeciwbólową.
Pięć dobrych rad, jak pozbyć się bólu głowy
1. Leki przeciwbólowe
Najskuteczniejsze są leki z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zwykle w ciągu 10-20 minut uwalniają nas od większości bólów głowy. Czasem, jeśli ból jest silny, możemy zażyć od razu dwie tabletki.
Jednak uwaga: nie wolno przekraczać ilości wskazanej przez producenta na ulotce, bo zamiast pomóc, możemy sobie zaszkodzić. Zanim sięgniemy po kolejną tabletkę, odczekajmy pół godziny, by poprzednia miała szanse zadziałać - odpoczywajmy wtedy, leżąc w cichym, zaciemnionym pokoju.
2. Zioła uspokajające
Najbardziej znane ziołowe kuracje uśmierzające ból głowy to picie naparów z melisy, szyszek chmielu, dziurawca i kozłka lekarskiego. Pomogą zwłaszcza osobom zmagającym się z napięciowym bólem głowy. Zmniejszą też ból spowodowany nadciśnieniem, które często łączy się z pobudzeniem emocjonalnym.
3. Akupresura
To leczenie uciskiem. Aby złagodzić ból, uciska się określone punkty na ciele. Powoduje to zwiększenie produkcji działających przeciwbólowo endorfin. Rytmicznie uciskajmy miejsce dokładnie pośrodku między brwiami, miejsce na środku karku (tuż pod linią włosów) lub punkt między kciukiem a palcem wskazującym.
4. Masaż
Masujmy skórę głowy, skroni, brwi, obszar od nasady nosa do zewnętrznego kącika oka. Używajmy do tego nalewki bursztynowej lub olejków eterycznych, np. miętowego lub goździkowego. Czasem pomaga delikatne pociąganie za włosy - odciąganie skóry do czaszki rozluźnia napięcia w obrębie mięśni głowy.
5. Okłady
Pomocne bywają chłodne kompresy położone na czoło lub skronie. Pomagają zarówno w bólach napięciowych, jak i klasterowych oraz migrenowych.