Co zamiast aspiryny?
Salicyna obecna w ziołach i korze drzew, w żołądku zmienia się w kwas salicylowy podobny do tego, który jest w popularnej aspirynie.
Jednak kwas ten w postaci syntetycznej (w tabletce) może mieć działanie drażniące na żołądek. Aspiryny nie podaje się dzieciom do 14. r.ż. Naturalna salicyna nie działa tak jak syntetyk, można ją podawać dzieciom. Ponadto napary i odwary z liści porzeczki lub owoców czarnego bzu, dzięki fitoncydom i flawonoidom, skutecznie walczą z wirusami i bakteriami.
Wiązówka błotna jest bogata w salicylany. Zbiera się kwiatostany, liście i kłącza wiązówki. Napar z kwiatostanów pomaga w infekcjach wirusowych, łagodzi bóle gośćcowe. Podobne działanie będzie miał napar z liści i kłączy wiązówki. Jej gorzki smak złagodzi odrobina miodu.
Kora wierzby białej dzięki zawartości salicylanów uważana jest za naturalną aspirynę. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antybakteryjnie, obniża gorączkę. Łagodzi nieżyt jelit i dolegliwości reumatyczne. Przygotuj z niej odwar: łyżkę suszonej kory zalej szklanką wody, gotuj 5 min od chwili wrzenia.
Czarna porzeczka. Napar z liści czarnej porzeczki jest bogaty w fitoncydy uznawane za naturalny antybiotyk. Oczyszcza, działa antyseptycznie, lekko przeczyszczająco i napotnie. Zmniejsza dolegliwości wywołane reumatyzmem, artretyzmem, obniża gorączkę. Łyżkę suszonych liści zalej 200 ml wrzątku, przykryj na 15 min. Napar pij, gdy będzie jeszcze ciepły.
Kwiat lipy i czarnego bzu. Czarny bez jest jedną z najstarszych roślin leczniczych. Napary, odwary oraz syropy z kwiatów i owoców czarnego bzu stosuje się na przeziębienie, obniżenie gorączki oraz w zapaleniu krtani i gardła. Zaś kwiat lipy działa napotnie i obniża gorączkę. Oba zioła można połączyć i przygotować napar na przeziębienie wywołane bakteriami lub wirusami. Łyżeczkę suszonych kwiatów czarnego bzu i tyle samo kwiatów lipy zalej 250 ml wrzątku, przykryj, odstaw do zaparzenia. Pij ciepły napar co 3-4 godziny.