Cytologia nie boli

Cytologię powinna wykonywać każda kobieta po 20. roku życia (lub po rozpoczęciu współżycia), co rok, chyba że lekarz zaleci inaczej. Podczas badania cytologicznego specjalista może zobaczyć i zidentyfikować wszelkie zmiany w szyjce macicy - od łagodnych stanów zapalnych po raka szyjki macicy.

Kolposkopia – pogłębione badanie  szyjki macicy
Kolposkopia – pogłębione badanie szyjki macicy123RF/PICSEL

Wymaz pobiera się specjalną trójkątną szczoteczką. Pozwala ona na pobranie komórek z tarczy i kanału szyjki macicy.

Wyniki cytologii podaje się obecnie według systemu Bethesda: Cytologia prawidłowa - tylko prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego - endocervix. Odpowiada dawnej grupie I.

Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym - komórki prawidłowe i nieliczne komórki świadczące o stanie zapalnym, który może ustąpić samoistnie. Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym - komórki prawidłowe, pojedyncze leukocyty i komórki świadczące o stanie zapalnym. AGUS/ASCUS.

Wynik nieprawidłowy - komórki świadczące o stanie zapalnym, trudne do jednoznacznej klasyfikacji. Jednak nie ma jeszcze nieprawidłowych komórek, z których mogą powstawać nowotwory. LSIL - wynik nieprawidłowy.

Oznacza to, że w rozmazie pojawiły się pojedyncze komórki, z których mogą powstawać nowotwory. Odpowiada dawnej grupie III. HSIL - wynik nieprawidłowy. W rozmazie są liczne komórki, z których mogą powstawać nowotwory.

Zobacz także: 

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas