Czosnek to naturalny antybiotyk
Czosnek od zawsze był obecny w kuchni i cieszy się popularnością jako przyprawa i środek leczniczy. Jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu.
Roślina ta pochodzi z Azji i w historii wielokrotnie określana była, jako zbawienna dla zdrowia człowieka. W Polsce swobodnie można ją uprawiać i wykorzystywać do własnych potrzeb.
Wartość odżywcza czosnku
Czosnek zawiera witaminy z grupy B, sole mineralne, a wśród nich związki selenu, wapnia, fosforu, żelaza i magnezu oraz niewielkie ilości uranu. Liście czosnku zawierają prowitaminę A, witaminy B1, PP i C. Najlepiej, jeśli spożywamy go na surowo - tak twierdzą chińscy naukowy, argumentując to zmniejszaniem ryzyka raka płuc o połowę. Dodają, że chodzi o spożywanie rośliny dwa razy w tygodniu. Oprócz tego, czosnek zapobiega przeziębieniom, obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i najbardziej zaskakujące - zabija bakterie E.coli. Marynowanie czy gotowanie czosnku niszczy zawartą w nim allicynę, odpowiedzialną za wszystkie dobrodziejstwa rośliny.
Zapach czosnku
Intensywny zapach czosnku powodowany jest przez reakcję chemiczną, zachodzącą podczas przygotowywania rośliny. Rozpad enzymatyczny alliiny do allicyny, jaki następuje po przekrojeniu lub rozgnieceniu czosnku, wydziela mocny i charakterystyczny zapach. W celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu dobrym sposobem jest spożycie kminku lub zielonej fasoli.
Zalecane ilości czosnku
Polecana dawka jednorazowa spożycia dla dzieci to 350 mg, zaś dla dorosłych - 500 mg. W celach leczniczych u osób dorosłych należy stosować dawkę 1000-5000 mg/dobę. Świeżego czosnku nie powinny jeść osoby z nieżytem żołądka i jelit, skłonnościami do niskiego ciśnienia krwi, a także kobiety podczas karmienia piersią.